Connect with us

EKONOMİ

EMEKLİYE OCAK AYINDA EKSİK MAAŞ ŞOKU! Ocak Maaşında Kesinti!

EMEKLİYE OCAK AYINDA EKSİK MAAŞ ŞOKU! Ocak Maaşında Kesinti!

Yayınlanma tarihi:

EMEKLİLERİ BU ZAM MUTLU EDECEK! Yeni Zam Hesabı Tamamlandı! Ocak 2024'te Emekli Maaş Zammı Tablosu

Ocak ayında emekli olacak memurlar, Temmuz ayında yapılan 8 bin liralık seyyanen zamların maaşlarına eklenmemesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşayacak. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş’tan gelen kötü habere göre, memurların ocak ayındaki emekli maaşları, bekledikleri seviyenin altında kalacak.

Seyyanen Zamlar Maaşlara Eklenmedi!

15 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan kararla en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarıldığını ve emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapıldığını hatırlatalım. Ancak, memurlara temmuz ayında verilen 8 bin 77 liralık seyyanen zamın, kök maaşlara yansımadığı ortaya çıktı. Dolayısıyla, ocak ayında emekli olacak memurlar, bu seyyanen zammın avantajından faydalanamayacak.

Maaşlarda Yüzde 32’lik Düşüş!

Emekli olmak isteyen memurların 2. el araçlarını takasta kullanmakta zorlanmaları, 2. el araç piyasasında fiyat indirimlerini hızlandırdı. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş’ın uyarısına göre, ocak ayında emekli olacak memurların seyyanen zam konusuna dikkat etmeleri gerekiyor. Karakaş, memurları, alacakları emeklilik ikramiyesini ve emeklilik maaşını iyi hesaplamaları konusunda uyardı.

Emekli Maaşlarında Yüzde 44’lere Varan Düşüş!

Çalışan memurun aldığı maaşla emekli olduğu anda aldığı maaşın arasındaki farkın yüzde 44’lere kadar düşebileceğini ifade eden Karakaş, seyyanen zamların dolayısıyla ocak ayından sonra, memurların daha önce çalışırken aldıkları maaşın yüzde 65-70’i civarında alırken, bu oranın yüzde 50’nin bile altına düşeceğini belirtti.

Emekli Sandığından Emekli Olanlar Avantajlı!

Ekim 2008’de çıkarılan kanunla beraber, bu tarihten sonra memur olanların maaşlarının emekli sandığına değil, SGK kanununa göre hesaplanacağını dile getiren Karakaş, bu durumun emekli olacak memurların aylık bağlama oranlarını etkileyeceğine dikkat çekti. Emekli Sandığı’na tabi olan memurların, aynı hizmet yılına sahip olsalar bile, SGK’ye tabi olanlara göre daha avantajlı bir durumda olacaklarını açıkladı.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla