Connect with us

TÜRKİYE

Emekliye 10.332 TL kök maaş çıktı! Ekimde +5.000 TL ikramiye

Yayınlanma tarihi:

Emeklilere yönelik iyileştirme çalışmaları hızlandı. Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda, emekli maaşlarının iyileştirilmesi için 3 farklı formül masaya yatırılacak. Bu çalışma, son şeklini aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan iyileştirme çalışmasında, emeklilerin gelirleri artırılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında, en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilmesi gündemde.

En düşük emekli aylığının yükseltilmesi için 3 farklı formül bulunuyor. Birinci formülde, en düşük emekli aylığının asgari ücretle eşitlenmesi öngörülüyor. Bu durumda, en düşük emekli aylığı 11 bin 402 liraya yükselecek.

İkinci formülde, en düşük emekli aylığının 6 aylık enflasyon oranına endekslenmesi planlanıyor. Orta Vadeli Program’da 2023 yılı enflasyonu tahmini yüzde 65 olarak yer aldı. Bu tahmine göre bu yılın ikinci yarısında enflasyon yüzde 37.76 olarak bekleniyor. Bu formül uygulanırsa, en düşük emekli aylığı 10 bin 332 liraya yükselecek.

Üçüncü formülde ise, en düşük emekli aylığının net asgari ücretin yüzde 88.16’sı seviyesine yükseltilmesi öngörülüyor. Bu durumda, en düşük emekli aylığı 10 bin 52 liraya yükselecek.

Taban aylıktaki artışın yanı sıra, kök aylıklarda da iyileştirme yapılması üzerinde duruluyor. Kök aylıklara seyyanen artış, oransal artış veya refah payı şeklinde artış yapılması gündemde.

Artışlara ilişkin hazırlanacak formüller, çalışmaların tamamlanmasının ardından Başkan Erdoğan’a sunulacak. Hem hangi formülün ya da formüllerin uygulanacağı hem de tutarları/oranları konusunda son kararı Başkan Erdoğan verecek.

Düzenleme Ocak ayındaki zamla birlikte yürürlüğe girebileceği gibi, yeni yıl beklenmeden de hayata geçirilebilecek. İyileştirme haricinde Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerini 2023’ün ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam bekliyor.

Orta Vadeli Program’daki enflasyon tahminine göre bu oran yüzde 37.76 olacak. Memur emeklileri ise Ocak’ta yüzde 15 zam ve enflasyon farkı alacak. Enflasyon tahminine göre bu fark yüzde 29.96 olacak. Memur emeklilerinin yüzde 15’lik Ocak zammı bu farkla birlikte yüzde 49.46’ya ulaşacak.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla