Sosyal medyada bizi takip edin

Emeklilik

Emekliliğiniz Her An Tehlikeye Girebilir! İhmal Etmeden Kontrol Edin

Bugünlerde birçoğumuzun hayalini kurduğu emeklilik döneminde, uzmanların uyarıları dikkat çekiyor.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Bugünlerde birçoğumuzun hayalini kurduğu emeklilik döneminde, uzmanların uyarıları dikkat çekiyor.

Uzmanlar, emeklilik hayali kuran vatandaşları uyararak, emeklilik başvurularının bazı durumlarda reddedilebileceğini belirtiyor. Mali Müşavir Onat Benlioğlu, hangi durumlarda emeklilik başvurusunun geçersiz olabileceğini detaylı bir şekilde açıkladı.

Emeklilik planları yapanlar için Temmuz ayı da önemli bir dönem olacak. Temmuz ayındaki zam ile birlikte, emekli aylıklarında artış bekleniyor. Bu artışla birlikte emekliliğe ayrılan vatandaşlar, ilk maaş ödemelerini zamlı olarak alacaklar.

Ancak, Mali Müşavir Onat Benlioğlu, emeklilik hayali kuran vatandaşları uyararak, emeklilik başvurularının reddedilebileceğini vurguluyor. Benlioğlu, emeklilik talebinin hangi durumlarda geçersiz olabileceğini detaylı bir şekilde paylaşıyor.

ŞİRKET ORTAĞI OLANLARA UYARI Bir şirketin ortağı olup aynı zamanda o şirkette çalışan kişilerin emeklilik başvuruları genellikle reddediliyor. Bunun yanı sıra, emeklilik başvurusunun iptal edilmesine neden olan başka durumlar da bulunuyor.

Örneğin, bir başkasının primleri yanlışlıkla sizin hesabınıza yazıldığında emekli olmanız mümkün olmaz ve başvurunuz reddedilir. Ayrıca, Bağ-Kur primlerinizi ödemediğiniz dönemler için borçlanma yapmışsanız, emeklilik başvurunuz genellikle kabul edilmez.

Birden fazla işyerinde çalışıyorsanız ve sistemde bir ayda 30 günden fazla çalışmış gibi görünüyorsanız veya bir yılda toplamda 360 günden fazla çalışmış gibi kayıtlarınız varsa dikkatli olmanız gerekiyor. Bu fazla günler primlerinizden çıkarılmadan istenilen prim gün sayısına ulaşmış olsanız bile emeklilik başvurunuz kabul edilmez.

Ayrıca, çalışmadığınız halde bir işyerinde kendinizi çalışıyormuş gibi gösterdiyseniz ve hizmet dökümünüzde Ş-K-İ harfleri bulunuyorsa veya ilk işe başlama tarihiniz 18 yaş altı anne ya da babanızın işyerindeyse emeklilik başvurunuz reddedilebilir.

Emekli olmayı planlayan bir kişi, askerlik hizmeti sırasında sigortalı olarak çalışmışsa ve 28/02/2011 tarihinden önce kendi adına bir işletme ya da şirket işletmişse, ayrıca başka bir işletmede sigortalı olarak çalışmış ve Bağ-Kur’a borcu varsa, emeklilik başvurusu genellikle reddedilir.

MUTLAKA KONTROL EDİN Mali Müşavir Onat Benlioğlu, emeklilik başvurusunda bulunacak vatandaşları uyararak, öncelikle primlerini kontrol etmelerini ve belirtilen gerekçelerden biri veya birkaçının geçerli olduğunu tespit ederlerse, eksik prim günlerini askerlik, doğum veya eksik gün primlerini tamamlayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemelerini öneriyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir