Connect with us

EKONOMİ

Emeklilerin Temmuz Ayı Maaşlarında Büyük Tehlike! Milyonların Maaşını Tehlikeye Atan İki Gelişme

Prof. Dr. Aziz Çelik, Temmuz ayında emeklileri bekleyen iki önemli risk konusunda uyardı

Yayınlanma tarihi:

Prof. Dr. Aziz Çelik, Temmuz ayında emeklileri bekleyen iki önemli risk konusunda uyardı. Ekonomik sıkıntılarla mücadele eden ve maaşlarında artış bekleyen milyonlarca emekliye kötü haber geldi: Maaşlara zam yapılmayacak.

TÜFE verileri doğrultusunda, emekli ve memur maaşları için belirlenen 4 aylık enflasyon oranı, önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Ocak ayında %6,70, şubat ayında %4,53 ve mart ayında %3,16 artan Tüketici Fiyat Endeksi, Nisan ayında %18,70’e yükseldi. Bu oran, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarındaki artışı belirliyor.

Milyonlarca emekli, Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zam miktarını merakla bekliyor. Hükümet, emekli zammını kök maaşa göre uygulamaya devam ediyor. Ancak, önümüzdeki dönemde emeklileri bekleyen riskler bulunuyor.

Emeklilere ve memurlara Temmuz ayında rutin ara zam yapılacak. İşçilere ve SGK emeklilerine ise son altı ayın enflasyon oranı kadar zam yapılacak.

Memurlara ve memur emeklilerine ise Toplu İş Sözleşmesi (TİS) farkı düşüldükten sonra enflasyon zammı uygulanacak. Ancak, bu artışlarda iki önemli tehlike söz konusu.

Emekli maaşlarına yapılacak kesin zam oranı, mayıs, haziran ve temmuz aylarındaki enflasyon rakamlarına göre belirlenecek.

Memur ve emekli maaşlarındaki iki önemli riski sosyal medya hesabından paylaşan Çelik, kök aylık nedeniyle Temmuz ayında bazı emeklilerin maaşlarında artış olmayabileceğini belirtti.

Çelik, şu ifadeleri kullanarak uyarısını sürdürdü: “Dört aylık resmi enflasyon %18,7 olarak açıklandı. Altı aylık resmi enflasyonun en az %25 olması bekleniyor. Temmuz ayı, emeklilerin zam alacağı bir dönem olabilir ancak iki önemli tehlike var. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için kök aylık tehlikesi… İşçi ve Bağ-Kur emeklileri yasa gereği Temmuz ayında geçmiş altı aylık resmi enflasyon oranında zam alacaklar ancak bu zam emeklilerin kök aylıklarına yapılacak. Halen kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan emeklilerin (dosya bazında) aylıkları 10 bin TL’ye tamamlanıyor. Aradaki farkı Hazine ödüyor.”

Çelik, memurlar ve memur emeklilerinin Temmuz ayında enflasyonun altında zam alacağını belirtirken, Ocak ayında yapılan %15’lik zammın altı aylık resmi enflasyondan düşüleceğini ifade etti. Böylece Temmuz ayında resmi enflasyonun %25 olması durumunda, memurların yaklaşık 5,5 puan altında zam alacaklarını vurguladı.

Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: “Memurlar ve memur emeklileri, tartışmalı TÜİK enflasyon oranının bile altında zam alamayacaklar.”

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla