Connect with us

TÜRKİYE

Emeklilere seyyanen zam gelişmesi: En düşük emekli maaşı 10.470,75 TL

Yayınlanma tarihi:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşları için yeni düzenleme talimatını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iletti. İki Bakanlık bir yandan çalışmayı yürütürken, AK Parti grubu da Meclis’e gelecek düzenleme için harekete geçti.

Önümüzdeki Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam, memur emeklileri de toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı alacak.

Ancak bir iyileştirme de gündemde. Bu iyileştirme Ocak artışıyla birlikte yapılabileceği gibi, öncesinde de hayata geçirilebilecek. Özellikle Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla konunun Meclis gündemine de gelmesi bekleniyor.

Masadaki formüller:

Seyyanen artış: Özellikle 7.500 TL’nin altında maaş alanlar başta olmak üzere belirlenecek bir miktar ile seyyanen artış yapılabilir.

Refah payı: Yani enflasyonun üzerinde bir oransal artış yapılması. Ocak ayında maaşlara yansıtılacak zam oranının iyileştirmeyle yükseltilebileceği belirtiliyor.

Yeni taban maaş: Nisan ayında yapıldığı gibi bir ara formül ile taban maaş yükseltilebilir. Bu durumda düşük maaş alanlar için yeni bir seyyanen artış gündeme gelmiş olur.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Ek zam çalışmaları sürerken Ocak zammı için enflasyon farkı verisi birikmeye başladı. Son olarak Ağustos enflasyonu belli oldu. Buna göre 2 aylık enflasyon oranı yüzde 19,43 olarak kaydedildi.

Emekliler 6 aylık enflasyon rakamlarına göre zamlarını alacak. Zamda uygulanacak refah payı da Başkan Erdoğan tarafından açıklanacak.

Merkez Bankası Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi ile 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 67,22 olarak güncellendi. Anket sonuçlarına göre Tüketici Fiyat Endeksi 1.886,99 seviyesine yükselecek.

Anketle birlikte yeni oranlar şöyle:

6 aylık enflasyon oranı: 39,61

SK, Bağ-Kur emekli zammı: 39,61

Memur zammı: 51,46

Ek zam ile en düşük emekli maaşı 10.470 TL’nin üzerinde olacak

Enflasyon farkının 39,61 olması durumunda en düşük emekli maaşı şu anki 5.500 TL’den 9.461 TL’ye yükselecek. Refah payı eklenirse bu oran daha da artacak.

Örneğin, 2023 yılı için yüzde 5 refah payı verilmesi durumunda en düşük emekli maaşı 10.470 TL’nin üzerinde olacak.

Düzenleme Ekim ayında Meclis’e gelecek

Emeklilere ilişkin iyileştirme yasal düzenleme ile hayata geçirilebilecek. Meclis de Ekim ayında açılıyor. Bu nedenle emeklilerin gelirini artıracak düzenleme en erken Ekim ayında Meclis’e taşınacak.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter

Bu Haber Hakkında Fikrin mi Var? Sesini Sosyal Medyada Duyur

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla