Connect with us

TÜRKİYE

Emekliler Derneği’nden ‘Cumhuiyet İkramiyesi’ talebi: En az 10 bin TL olmalı

Yayınlanma tarihi:

Acil Nakit İhtiyacı Olana 100.000 TL Para! Denizbank Kesenin Ağzını Açtı! Başvuran Herkes Onaylanıyor

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı sebebiyle emeklilere ‘Cumhuriyet İkramiyesi’ verme konusu gündemdeyken Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ikramiye talebini açıkladı. İkramiyenin 5 bin TL olacağı yönündeki haberler hakkında konuşan Ergün, ‘5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır’ dedi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün emeklilere verilecek ‘Cumhuriyet İkramiyesi’ hakkında talebini dile getirdi. Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla emeklilere 5 bin liralık ikramiye verileceği yönündeki haberlere değinerek büyük bölümü kıt kanaat geçinen emeklilerin dört gözle aylıklarına yapılacak artışı beklediklerine dikkat çekti.

‘İKRAMİYE 10 BİN TL OLMALI’

Aylıkların artışıyla bayram ikramiyelerinin de artırılması gerektiğini söyleyen Ergün, ‘Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından önemli. Fakat 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır’ ifadelerini kullandı.

‘MECLİS’İN İLK GÜNDEM MADDESİ EMEKLİYE ZAM OLMALI’

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin aylıklarına yapılacak zam için Meclis’in açılmasını dört gözle beklediğini belirterek, “Emeklilerimiz, hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaları dikkate alarak ekim ayında zamlı aylık almayı bekliyor. Buna karşın, zammın kasım ve aralık ayında yapılacağı yönündeki iddialar emeklilerde derin bir kaygı ve tepkiye yol açıyor. Ekim ayında Meclis’in ilk gündem maddesi emeklilere zam olmalı. Çünkü milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı.” dedi.

‘BAYRAM İKRAMİYELERİNDE ALIM GÜCÜ KORUNMALI’

TÜED olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için uzunca bir süre mücadele yürüttüklerini anımsatan Ergün, bu mücadelelerinin 2018 yılında emeklilere biner lira ikramiye verilmesiyle başarıya ulaştığını aktardı. Bayram ikramiyelerinin 2021’de yüzde 10 artırılarak 1100 liraya yükseltildiğini aktaran Kazım Ergün, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Derneğimizin Araştırma Merkezinin çalışmasına göre, 2018 yılı mayıs ayında ikramiye 1.000 lira olarak ilk kez verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5,3 gram alabiliyordu. O tarihteki alım gücünü korunabilseydi bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018’de ilk verildiği değere yükseltilmeli”

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla