Sosyal medyada bizi takip edin

EKONOMİ

Emekliler Çalışmaya Devam Ediyor! Emekli Aylıklarında Ne Değişecek?

Ülkemizdeki emekliler, emekliliğin tadını çıkarmak yerine çoğunlukla çalışma hayatına geri dönmek zorunda kalıyor.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Ülkemizdeki emekliler, emekliliğin tadını çıkarmak yerine çoğunlukla çalışma hayatına geri dönmek zorunda kalıyor. Bu duruma ilişkin, çalışmaya devam eden emekliler için yeni bir prim açıklaması yapıldı.

Son haberlere göre, kayıtlı ve kayıtsız olmak üzere toplamda 4 milyon emekli hala çalışma hayatında. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, SGK’ya kayıtlı çalışmaya devam eden emeklilere ilave imkanların getirilmesi gerektiğini belirtti.

1 Milyon 943 Bin 579 Emekli Çalışıyor

SGK, 2024 yılının Mart ayı verilerine göre yaklaşık 1 milyon 943 bin 579 emeklinin sosyal güvenlik destek primi ile çalışmaya devam ettiğini açıkladı. Ergün, 16 milyon 154 binden fazla kişinin yaşlılık ve emeklilik aylığı aldığını, emeklilerin bir kısmının ekonomik sebeplerden dolayı çalışmaya devam ettiğini vurguladı.

Emekli Aylığında Artış Yapılmalı

Ergün, SGK’nın Mart ayı verilerine dayanarak 1 milyondan fazla kişinin SGK’ya sosyal güvenlik destek primi ödemesi ile çalışmaya devam ettiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Veriler bize yaklaşık 2 milyon emeklinin çalışmaya devam ettiğini gösteriyor. Kayıtlı çalışan emekli sayısı kadar, kayıt dışı çalışan ya da çalıştırılan emeklimiz var. Kayıtlı ve kayıt dışı 4 milyon emekli çalışmak zorunda kalıyor. Bu da emeklilerin yaklaşık dörtte birine karşılık geliyor. EYT düzenlemesiyle birlikte çalışan emekli sayısı hızla arttı. Bu tablonun tek bir sebebi var: ekonomik nedenler. Emeklilerimiz geçinemedikleri için çalışmak zorunda kalıyor. Emekli aylıklarında artış yapılarak emeklilerin çalışmamaları ve bu sayede oluşacak istihdam açığından gençlerin faydalanması sağlanabilir.”

Emekliler İlave İmkan İstiyor

Ergün, SGK’ya kayıtlı çalışmaya devam eden emekliler için ilave imkanların sağlanması gerektiğini vurguladı. Emekli aylıklarında artış yapılmasının önemli olduğunu ifade eden Ergün, çalışan emekliler için yapılan prim ödemesinin emeklilere geri dönüşünün olması gerektiğini belirtti.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir