Connect with us

EKONOMİ

Emekli Zammı Netlik Kazandı! Temmuz’da Ne Kadar Zam Gelecek? Seyyanen Zam Mümkün Mü?

Merkez Bankası’nın açıklamasıyla birlikte emekli Temmuz zammı hesapları yeniden şekilleniyor.

Yayınlanma tarihi:

Emeklilere Yönelik Müjdeli Haberler: 5 Bin TL Seyyanen Zam Onaylandı!

Merkez Bankası’nın açıklamasıyla birlikte emekli Temmuz zammı hesapları yeniden şekilleniyor. Üstelik, emeklilere seyyanen zam da geliyor. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın enflasyon tahminlerindeki revizeler, Temmuz ayında yapılacak zamları etkileyecek.

Karahan, enflasyon tahminlerini revize ederken, 2024 yılı sonu enflasyonunu %38 olarak belirledi. Ayrıca, Mayıs ayı için enflasyonun %75-76 civarında zirve yapacağını öngörüyor. Bu değişiklikler, Temmuz ayında beklenen zamları etkiliyor.

Nisan ayı verilerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin dört aylık zam oranı %18,72 olarak belirlenirken, memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı %3,23 oldu. Toplu sözleşme farkı da dikkate alındığında, memur zam oranı %13,56’ya yükseldi.

Ekonomist Muhammet Bayram, enflasyon tahminindeki yükselişin ardından SSK ve Bağ-Kur emeklileri için %25 zam öngörüyor. Memur emeklileri ise %20 zam alabilir. Bayram ayrıca, refah payı artışıyla emeklilerin enflasyon karşısında korunması gerektiğini belirtiyor.

Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon oranlarının gelmesiyle birlikte altı aylık enflasyon farkının %25 olarak tahmin edildiğini belirten Bayram’a göre:

  • SSK ve Bağ-Kur Emeklileri: %25,52 zam
  • Memurlar ve Memur Emeklileri: %20,06 zam

Bayram’a göre, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme farkıyla kayıplarını telafi etmeleri gerekiyor. Asgari ücret tartışmaları da seyyanen zamlarla özel sektörde dengeleri etkiliyor. İşletmelerin dengeyi koruması için asgari ücretin düzenlenmesi gerektiğini savunan Bayram, bu şekilde ekonomik dengenin sağlanacağını öne sürüyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla