Connect with us

EKONOMİ

Emekli Maaşlarına Zam Müjdesi! Seyyanen Zam Formülü Masada

Ocak döneminde yüzde 49,25 artışla güncellenen SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerinin Temmuz ayı için beklenen zammı gündemde.

Yayınlanma tarihi:

Ocak döneminde yüzde 49,25 artışla güncellenen SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklilerinin Temmuz ayı için beklenen zammı gündemde.

Özellikle kök maaş altındaki emeklilerin sıfır zam almamaları için seyyanen zam formülü değerlendiriliyor. Bu şekilde kök aylıklar belirli bir seviyeye çıkarılacak ve sonrasında enflasyon artışı da eklenerek zam yapılacak.

Yeni Taban Maaş Belirlenmesi

Ocak ayında en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlenmişti. Temmuz ayında yapılacak iyileştirmelerle birlikte yeni taban maaşın 13-15 bin TL arasında olması bekleniyor. Ancak bu durum, kök aylıkların altında kalan emekliler için özel önlemler alınmasını gerektiriyor.

Refah Payı ve İyileştirmeler

Son dönemde 6 aylık enflasyon oranının üzerine eklenen refah payı, Temmuz ayı zammında da gündemde. 5-15 puanlık bir refah payının uygulanması planlanıyor. Ayrıca memur emeklileri ile SSK ve BAĞ-KUR emeklileri arasındaki zam oranlarının eşitlenmesi de değerlendiriliyor.

Nihai Karar ve Uygulama Süreci

Temmuz ayı zam oranları, Haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından netlik kazanacak. Yasal düzenlemelerin Meclis’ten geçmesiyle birlikte, emeklilerin hesaplarına yapılacak olan artışlar belirli bir takvim dahilinde gerçekleştirilecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla