Connect with us

KÜLTÜR

Elmalı Davası’nda verilen karar Türkiye’yi ayağa kaldırdı

Antalya’da iki çocuğa cinsel istismarda bulunan kişilerin tahliye edilmesine sosyal medyada ünlü isimler tepki gösterdi.

Antalya’nın Finike ilçesinde, iki çocuğun cinsel istismara uğradığı soruşturmaya ilişkin Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tahliye kararı çıkması sosyal medyayı harekete geçirdi. Twitter’da #ElmalıDavası #Elmalida2cocuk ve “AllahBelanızıVersin etiketleriyle milyonlarca paylaşım yapıldı. Sanık anne ve üvey babanın serbest bırakılmasına tepki gösterildi. Ünlü isimlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları, sporcular ve spor kulüpleri de paylaşımlarda bulundu.

AİLE VE ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Elmalı’da gerçekleşen iki kardeşin istismar edilmesi olayı ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şu açıklamada bulundu:

“06.05.2020 tarihinde iki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.

Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır.

05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir.

05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur.

21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir.

Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz.

Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz.”