Sosyal medyada bizi takip edin

Emeklilik

Eksik Primi Olanlar İçin Erken Emeklilik Müjdesi! 7200 Prime Ulaşan Emekli Olacak

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Eksik Primi Olanlar İçin Erken Emeklilik Müjdesi! 7200 Prime Ulaşan Emekli Olacak

Prim eksiği olan milyonlarca vatandaş için beklenen müjde geldi! Eksik prim nedeniyle EYT’yi kaçıran 1.1 milyon küçük esnafa 5 yıl erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu büyük reformun ilk adımı atıldı. İşte detaylar…

Prim Eksiği Olanlara 5 Yıl Erken Emeklilik

Prim eksiği nedeniyle erken emeklilik hakkını kaçıran milyonlarca vatandaş için devletten beklenen düzenleme nihayet geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda sinyalini verdiği büyük emeklilik reformunun ilk adımı küçük esnaf için atıldı. Eksik prim nedeniyle EYT’yi kaçıran küçük esnafa 5 yıl erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Prim indirimi düzenlemesi sayesinde BAĞ-KUR’lu çalışanlar artık 7200 prim günü ile emekli olma şansına sahip olacak. Bu düzenleme ile birlikte BAĞ-KUR’lular erken emeklilik hakkını elde edecek ve yeniden EYT kapsamına girecek.

7200 Prim Günü ile Erken Emeklilik Hakkı

Milyonlarca kişinin erken emeklilik hayali var. Özellikle EYT düzenlemesi vatandaşa umut olmuş, çok sayıda kişi erken emeklilik dilekçesini vermişti. Ancak bazı kesimler EYT kapsamında erken emeklilik hakkını elde edememişti. Çünkü EYT kapsamında BAĞ-KUR’lular için 9000 prim günü şartı aranıyordu. Bu nedenle 1.1 milyon küçük esnaf erken emeklilik hakkını kaybetmişti. Nihayet beklenen düzenleme müjdesi geldi. Prim indirimi sayesinde BAĞ-KUR’lulara erken emeklilik fırsatı doğdu. Eksik primi olanlar 7200 prim düzenlemesiyle erken emeklilik hakkına sahip olacak. Peki, 7200 prim son durum ne? Küçük esnafa erken emeklilik ne zaman çıkacak?

Prim İndirimi ve 7200 Prim Son Durum

Milyonlarca BAĞ-KUR’lu, prim indirimi düzenlemesini büyük bir heyecanla takip ediyor. Yeni düzenlemenin TBMM tatile girmeden önce oylamaya sunulacağı öğrenildi. Genel kurulda yapılacak oylama ile SSK ve BAĞ-KUR prim eşitlemesi onaylanacak. Prim eşitlemesi çıkması durumunda BAĞ-KUR’lu çalışanlar da SSK’lılar gibi 7200 prim günü ile emeklilik hakkına sahip olacak.

1800 Gün Prim İndirimi ile 5 Yıl Erken Emeklilik

Yeni prim indirimi düzenlemesi kimleri kapsayacak ve kimler erken emekli olacak? Bu prim indirimi, küçük esnafa yönelik olarak düzenlendi. 9000 gün olan prim sayısı SSK’lılarla eşitlenerek 7200 güne düşürülecek. Yani 1800 günlük bir prim indirimi uygulanmış olacak. Bu durumda BAĞ-KUR’lular 7200 prim günüyle 5 yıl erken emekli olma fırsatına sahip olacak.

Yeniden EYT Kapsamına Girecekler

BAĞ-KUR’lu çalışanlar, 9000 gün prim sayısı nedeniyle EYT’yi kaçırmıştı. Ancak bu düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte artık 7200 prim gününden emekli olma şansına sahip olacaklar ve yeniden EYT kapsamına girecekler. Düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda oylanıp kabul edildikten sonra yürürlüğe girecek. Cumhurbaşkanının da imzalaması ile Resmi Gazete’de yayınlanacak düzenleme sonrası milyonlarca BAĞ-KUR’lu emeklilik dilekçesini verebilecek.

Erken emeklilikle ilgili en güncel bilgileri takip edin ve bu büyük fırsatı kaçırmayın! 7200 prim günü düzenlemesi ile emeklilik hayalinize kavuşun!

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam