Connect with us

EYT

Ekrem Açıkel’den Bakan Bilgin’e EYT göndermesi!

Gazeteci Ekrem Açıkel, EYT mitingi öncesi yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “EYT meselesi var, bizim önümüzde dosya; adım adım açacağız” mesajını da yorumlayan Açıkel, “Zamanlama manidar, bekleyip göreceğiz.” dedi.

TGRT Ana Haber Sunucusu Ekrem Açıkel, haber programında 15 Mayıs Maltepe Büyük EYT Mitingi ve öncesinde yaşanan iki önemli gelişmeye değindi.

İYİ Parti’nin EYT çözüm önerisi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarına vurgu yapan Açıkel şunları söyledi:

“MALTEPE’DE HAYKIRACAĞIZ”

“Pazar günü gerçekten önemli bir gün olacak Türkiye için… Şöyle; öf-püf diyenleri, çift dikişleri falan bir tarafa bırakalım. 4.5-5 milyona yakın EYT’li ki onlardan biri de benim. Maltepe’de İstanbul’da haklılıklarını haykıracaklar-haykıracağız.

‘ÖNEMLİ BİR PROSEDÜR YERİNE GETİRİLDİ’

İstanbul Valiliği’nden bugün karar çıktı: ‘Miting yapılabilir.’ Önemli bir prosedür yerine getirildi.

‘ZAMANLAMA MANİDAR, İKİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA YAPILDI’

Ve ardından da… Şimdi iki önemli gelişme var. Zamanlama manidar, tam da EYT mitingine 48 saat kala iki önemli açıklama yapıldı.

Dün, o Kaftancıoğlu kızılca kıyameti içerisinde bir önemli yasa teklifi daha gözümüzün önünden geçmiş ama algılayamamışım ben. Bana verin bu hatayı. İYİ Parti, Meclis’e EYT yasası çıksın diye önerge vermiş. Tabi ki daha önce de verildi, reddedildi, yine reddedildi. Peki içinde ne vardı? Görevlisi Samsun Milletvekili Erhan Usta’ydı. Planlamayı ve kamuoyuyla paylaşıldı.

1. ilke

4.7 milyon EYT’linin yararlandığı adil bir düzenleme

2. ilke

Bu sosyal yardım değil, hak kaybının giderilmesi

3. ilke

Kamu maliyesi ve sosyal güvenlik dengesinin sürdürülebilmesi

4. ilke

Basit ve anlaşılabilir olan prim gün sayısı doldurma şartı sağlanmalı. Başvuru için süre sınırı yok.

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRKLERE: ‘ALMANYA’DA FRANSA’DA BU OLABİLİYOR MU?’

Özellikle Avrupa’da yaşayan Türkler bana sık sık mesaj atıyorlar: Ekrem Bey, siz nasıl konuşuyorsunuz öyle: Avrupa’da bu yaşta 50-55 yaşında emeklilik mi var Allah aşkına. Dünyanın neresinde görülmüş.

Avrupa’ya selam olsun. Değerli kardeşlerim, siz orada part time dahil çalışmak isteyen istedi zaman iş bulabiliyor mu? Burada bir iş bulma sorunu var. Develte göre emekli olmak için gencim, patrona geldiğinde “Ben seni ne işe alacağım, yaşlısın’ diyor. Bu bir, ikincisi; kanun geriye doğru işletilir mi? Buna bir cevap verin. Herkesin kanunla çerçevelenmiş hakları hukukları. Nasıl bu haksızlık ve hukuksuzluk olabilir? Almanya’da Fransa’da bu olabiliyor mu? Kanuk geriye doğru işletilebiliyor mu? Maçın ortasında kural değişiyor. Dakika 70, ofsayt kaldırılıyor.

VEDAT BİLGİN’İN EYT AÇIKLAMASI

Gelelim en heyecan verici kısma. Tam da Maltepe mitingi, pazar günü saat 12’den hemen önce Çalışma Bakanı Bilgin’in o müthiş cümlesi… Vedat Hoca mesafeli yaklaştı. Ben biraz da anlıyorum Vedat Beyi. Neden? Çünkü umut vermemesi lazım. Şartlar, ülkenin gerçeği. Devlet adamı sorumluluğu içerisinde ilerlemesi lazım.

Ama bugün o cümleyi kurdu: Önümüzde bir de EYT meselesi var. Bu bizim önümüzdeki bir dosyadır. Dosyaları adım adım açacağız. Önce 3600 ek gösterge, ardından da EYT dosyası.

Bakan Bilgin bunu resmen söyledi. ‘EYT dosyası önümde’ dedi. Bekleyip göreceğiz.

3600 EK GÖSTERGE: “YENİ MAĞDURİYETLER OLUŞMAMASI LAZIM”

Son bir not: Şu 3600 gösterge düzenlemesinde kamuda çalışan şefler, kimse mağdur edilmemeli, kimse geride bırakılmamalı. Adil bir formülle yeni mağduriyetler oluşmaması lazım. 3600 ek gösterge kamudaki şefleri kapsamalı.”