Connect with us

EKONOMİ

Ek Likidite Adımları Yolda! Morgan Stanley’den TCMB Önerisi!

Morgan Stanley, 23 Mayıs’ta yapılacak Merkez Bankası (TCMB) toplantısına ilişkin beklentisini açıkladı.

Yayınlanma tarihi:

Morgan Stanley, 23 Mayıs’ta yapılacak Merkez Bankası (TCMB) toplantısına ilişkin beklentisini açıkladı. ABD’li dev bankanın ekonomistlerinden Hande Küçük, TCMB’nin politika faizi kararına ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda bankanın beklentisinin politika faizinin değişmeyeceği ve yüzde 50’de tutulacağı yönünde olduğu belirtildi.

Morgan Stanley’nin raporuna göre, bankanın para politikasının iç talep ve enflasyona gecikmeli etkilerini izlemeye devam edeceği ifade edildi. Ekonomist Hande Küçük, bugünkü para politikası duruşuyla, dolarizasyonunun azaldığına ve Merkez Bankası’nın net döviz pozisyonunda önemli bir iyileşme yaşandığına dikkat çekti.

Raporda, “Para Politikası Komitesi’nin dezenflasyon politikasındaki risklere karşı daha fazla faiz artışı yönünde kapıyı açık bırakmasını bekliyoruz.” ifadesine yer verildi.

Ayrıca, Merkez Bankası’ndan ek likidite adımları beklenildiği belirtildi. Raporda, “Politika faizinin bankalararası faize ve daha geniş finansal koşullara aktarımını sağlamak için zorunlu karşılık oranlarındaki artış gibi ek likidite önlemlerinin alınmasını bekliyoruz.” denildi.

Morgan Stanley’den Dolar/TL Beklentisi

Morgan Stanley’nin raporunda dolar/TL için yıl sonu beklentisinin 36 lira olduğu söylendi. Yüksek enflasyona ve iç talebin direncine dikkat çekilerek yıllık enflasyon tahmininin de yüzde 43,4 olarak beklendiği belirtildi.

Raporda, TCMB’nin Kasım’a kadar faizi bu seviyede tutacağı, 2024 sonunda ise 2 faiz indirimiyle faizi yüzde 45’e düşürüleceği öngörüldü.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla