Connect with us

TÜM HABERLER

Dünya ısınıyor, su bitiyor

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) iklim değişikliğinin ele alındığı 2009 yılı raporunda, sürecin kadınlar üzerinde daha fazla etkili olacağına vurgu yapıldı. Bunun temelinde kadınların tarımsal işgücünün çoğunluğunu oluşturması ve ”gelir getirici fırsatlara daha az erişmeleri”nin rol oynadığı belirtilerek, tartışmalarda, beşeri ve toplumsal cinsiyet boyutlarının da dikkate alınması ger

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) iklim değişikliğinin ele alındığı 2009 yılı raporunda, sürecin kadınlar üzerinde daha fazla etkili olacağına vurgu yapıldı. Bunun temelinde kadınların tarımsal işgücünün çoğunluğunu oluşturması ve ”gelir getirici fırsatlara daha az erişmeleri”nin rol oynadığı belirtilerek, tartışmalarda, beşeri ve toplumsal cinsiyet boyutlarının da dikkate alınması gerektiği belirtildi.

UNFPA’nın 2009 yılı dünya nüfusuna ilişkin ”Değişen Dünyayla Yüzleşme: Kadınlar, Nüfus ve İklim” başlıklı raporun önsözünde İcra Direktörü Thoraya Ahmed Obaid, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi taraflarının Aralık 2009’ta Kopenhag’ta biraraya geleceğini ifade etti. Obaid, bu konferanstan çıkacak ”insanların iklim değişikliğine adaptesine yardımcı olan ve dünya atmosferinin ısınmasını tersine çevirmek için kadınların ve erkeklerin güçlerini kullanan her anlaşmanın, iklim değişikliğine karşı gerçekten etkili ve uzun vadeli bir küresel stratejinin başlatılmasını sağlayacağını” belirtti.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply