Connect with us

EYT

Dilek Ete’den EYT formül açıklaması!

Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, EYT konusunda kamuoyuna yansıyan formüllerin kabul edilemeyeceğini söyledi. Ete, EYT sorununun yeni bir mağduriyet yaratmadan çözülebilmesinin tek yolu olduğunu belirterek, “8/9/1999’dan önce girenler sigortalılık süresini ve girdikleri tarihteki prim gün sayısını tamamladıktan sonra ikinci, üçüncü bir şart mümkün değil.” dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, EYT Federasyonu’nun Twitter sohbet odasında EYT’lilerin sorularını yanıtladı.

Son 2 yıldır EYT’lilerin büyük bir güç kazandığını belirten Ete, “EYT için artık yolun sonuna gelindiğini ve bu hakkın verileceğini düşünüyorum” dedi.

Yeni bir mağduriyet yaratmadan EYT sorununun nasıl çözülebileceği sorusunu yanıtlayan Dilek Ete, şu değerlendirmeleri yaptı:

‘FORMÜLLER YENİ BİR KURAL DEMEK’

“Bu saatten sonra formüllerden hiçbiri kabul edilemez. Basına yansıyan formüller, yeniden bir başka kural koymak anlamına gelir. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez.

’50 yaşındakiler emekli olsun, 50 yaşını tamamlayıp günü tamamlayanlar emekli olsun ya da alacağı emekli aylığı daha düşük olsun.’ gibi formüller…

Zaten 5510 sayılı kanunla emekli aylıklarında ciddi bir kayıp söz konusu oldu. Şu an almamız gereken emekli aylığını alamıyoruz, hem hesaplama sistemi değişti hem de ülkenin gelişmişlik hızından 2008 öncesi emekli olanlara yüzde 100 pay veriliyordu. Şu anda bize yüzde 30 veriliyor. Zaten Türkiye’nin gelişmişlik hızından emekli aylıklarına yansıyan kısım 2008 sonrası emekli olanlarda yüzde 30’larda. Burada düşük bir aylık bağlanacak. Bu nasıl kabul edilebilir?

‘İKİNCİ ÜÇÜNCÜ ŞART MÜMKÜN DEĞİL’

EYT’liler zaten bunca yıldır bekliyor. Dolayısıyla benim görüşüm 8/9/1999’dan önce girenler sigortalılık süresini ve girdikleri tarihteki prim gün sayısını tamamladıktan sonra ikinci, üçüncü bir şart mümkün değil. Zaten 2500 lira. Neyini verecek emekli? Emekli aylığı 5000 lira 6000 lira maaşınız olsa neyi vereceksiniz?

2000’li yıllarda emekli olanlar bir maaşla 10 tane 12 tane çeyrek altın alabilecekken bugün 2 tane-3 tane çeyrek bile alamıyorsunuz. Onların hepsi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun cebinde ya da iktidarın cebinde.

Bu saatten sonra o formüllerin hiçbiri olmayacak. 8/9/1999’dan önce giren herkes ama herkes prim gün sayısı tamamsa emekli olacak. Benim bu konudaki görüşüm bu.

Gönül Başkan’ın (Boran Özüpak) önderliğinde bu kadar güzel bir ivme yakalamışken, bu kadar güzel sesimizi duyurmuşken tutup da yeni formüllere göz kırpmamız, yeni formülleri kabul etmemiz ya da başka yerlerde hakkımızı aramamız, başka mecralara kaymamız sadece bize güç kaybı yaratır. Ulaşmamız gereken sonuca ulaşmamamıza sebep olur. Bu formüllerin hiçbirine yeşil ışık yakmamamız gerekiyor.”