Connect with us

TÜRKİYE

Depremzedelere destek için koşuyor

Yayınlanma tarihi:

İZMİR’de yaşayan Rıza Martaş (43) depremzedeler için Türkiye’nin kuzeyi Sinop’tan güneyi Hatay’a ‘destek koşusu başlattı. Toplam 1100 kilometre koşmayı hedefleyen Martaş, sosyal medya platformlarından koşusuyla ilgili paylaşımlar yaparak depremzedeler için 10 günde 50 bin TL’lik bağış topladı.

İzmir’de bir pazarlama firmasında çalışan Rıza Martaş, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede yaşayanlar için ‘Sinop’tan Hatay’a 1100 kilometrelik destek koşusu’ başlattı. 23 Mart’ta Türkiye’nin en kuzeyi Sinop’tan koşuya başlayan Martaş, afetten etkilenen 11 şehre gönüllülerle birlikte hizmet veren Hayata Destek Derneği adına bağış topluyor. Koşuyu 23 Nisan’da Hatay’da sonlandırmayı hedeflediğini ifade eden Martaş, “2018 yılında Van’dan İzmir’e kadar koşmuştum. Pandemi nedeniyle uzun bir ara vermiştim. Bunun ikinci etabını yapmak istiyordum. Depremin ardından doğru zaman olduğunu düşündüm. Günde ortalama bir maraton mesafesi 42 kilometre koşuyorum. Toplamda 1100 kilometre koşuyor olacağım. Hayata Destek Derneği gönüllüleri afetten etkilenen 11 şehre su tankları, hijyen pedleri ve çadır dağıtıyor. Ben de onlar için sosyal medya platformlarında, koşumla ilgili paylaşımlar yapıp kredi kartı ya da EFT yoluyla bağış topluyorum” dedi.

Destek koşusuna bağışçıların ilk 10 günde oldukça ilgi gösterdiğini ifade eden Martaş, bağışların şimdiye kadar 50 bin TL’ye ulaştığını ve bundan sonra daha da artmasını umduğunu söyledi. Hem bir farkındalık sağlamak hem de depremi unutturmamak için koştuğunu anlatan Martaş, “Konteynerde kalanlara hijyen kolileri dağıtılıyor. Çadır kurulumu yapılıyor. Toplanan bağış miktarına göre seyyar çamaşırhane, seyyar tuvalet, ışıklandırma, jeneratör desteği sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla