Connect with us

BİLİM

Deniz salyası uyarısı! Denize girmek yasaklandı

Çanakkale için dikkat çeken bir açıklama geldi. Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde denize girmek yasaklandı. Karar sonrası konuşan işletmeciler deniz salyası nedeniyle endişeli olduklarını belirtti. Kirlilik devam ederse bölgelerdeki turizm sıfıra düşecek.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Lapseki sahillerinden örnekler aldı. Örneklerin ardından açıklamada bulunan Müdürlük Dalyan yüzme alanı ve Kökez mevkiinde denize girmenin sakıncalı olduğu bildirildi

“BAKTERİYOLOJİK UYGUNSUZLUK TESPİT EDİLMİŞTİR”

Lapseki Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Çanakkale İI Sağlık Müdürlüğünün göndermiş olduğu 2021 yılı Yüzme Suyu İzlem Noktaları Numune Alma Takvimi doğrultusunda 31.05.2021 tarihinde Kökez Mevki Yüzme Alanı ve Dalyan Yüzme Alanından alınan deniz suyu numunelerinin, Çanakkale Halk Sağlığı Laboratuvarında yapılan analiz sonuçlarına göre; Kökez Mevki Yüzme Alanı Bölgesi: 1200 Enterokok, 1800 Escherichia Coli Dalyan Plajı Yüzme Alanı Bölgesi: 1400 Enterokok, 1600 Escherichia Coli Yüzme alanlarında bakteriyolojik uygunsuzluk tespit edilmiştir. Bu sebeple, 2021 yılı deniz suyu numune alma planı doğrultusuna 14.06.2021 tarihinde alınacak numuneler sonuçlanana kadar belirtilen bölgelerde denize girilmesinin yasaklanarak gerekli önlemlerin alınmasına karar verilmiştir.”

DENİZE GİRMEYE DEVAM ETTİLER!

Bakteriyolojik uygunsuzluk tespit edilen Dalyan plajında çocukların denize girdiği görüldü. Öte yandan çocukların yanında veliliğinin de olduğu belirtildi. Suyun çok güzel olduğunu ifade eden vatandaşlar, salya tehdidine aldırış etmeden deniz, güneş ve kumun tadını çıkarıyor.

“SEKTÖRÜMÜZ BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLENMİŞ DURUMDA”

Dalyan Yüzme Alanı İşletmecisi Ogün Ustabaşı koronavirüsün ardından deniz salyası tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını aktardı. Sektörün sıkıntılı günler geçirdiğini söyleyen Ustabaşı, “Sezonumuz başladı. Sektörümüz tehdit altındaydı. Şu anda da salya dolayısıyla deniz kirliliği söz konusu. Zannedersem çalışmalar başladı. İnşallah bir sonuç alırız. Sektörümüz büyük ölçüde etkilenmiş durumda. Bu salya olayı devam ederse bizi çok zor günler bekliyor. Sektörümüz içerisinde borcu olanlara Allah kolaylık versin” dedi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply