Connect with us

SAĞLIK

Delta varyant sayılarında patlama yaşanıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada ülkemizde delta varyantı görülen kişilerin sayısının son 7 günlük süreçte 284 kişiden 750 kişiye çıktığını anlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada ülkemizde delta varyantı görülen kişilerin sayısının son 7 günlük süreçte 284 kişiden 750 kişiye çıktığını anlattı.

 

4. Dalganın gelmemesini ancak aşı sayesinde başarabileceğimizi anlatan Bakan Koca aşılarımızı muhakkak olmamız gerektiğini anlattı.Delta varyantı görülen il sayısı geçen hafta 30 iken il sayısı bu hafta 36’ya çıktı.

 

DELTA PLUS

Türkiye’de görülen Delta plus vaka sayılarını da açıklayan Bakan Koca, 3 ilde toplam 3 kişide delta plusa rastlandığını anlattı.

VAKA SAYILARI DÜŞMÜYOR

Vaka sayılarındaki artışın devam etmesi konusuna değinen Bakan Koca,  “Son bir haftaya baktığımızda özellikle düşmesi gereken vakanın düşmediğini, haftasonunun bir önceki haftasonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu görüyoruz” diye açıkladı.

 EN ÇOK  VAKA ARTIŞI AŞI YAPILMAYAN İLLERDE

 

Bakan Koca, vaka sayılarının artışların en çok Diyarbakır, Şırnak, Adıyaman gibi aşıyı az yaptıran illerde görüldüğü ifade etti. Salgının önüne geçilebilmesinde bilinen tek yolun aşılama olduğunu söyleyen Bakan Koca 4. Dalga gibi bir endişe ile karşı karşıya kalmak istemiyorsak, ‘’Bunun olmaması için tek şart aşılama. Yoğun aşılama ve toplumsal bağışıklığın sağlanması ile dördüncü dalgayı önlemek mümkün.’’ Dedi.

AŞILAMA YÜZDE 70 – 80 ARASINDA OLURSA NORMALE DÖNÜŞ BAŞLAR

Fahrettin Koca, toplumsal bağışıklığın yüzde 70 ya da 80’e aşı oranı ile sağlanacağını bu aşılamaya ulaşıldığında salgının biterek eski zamanlarımıza dönebileceğini söyledi. Peki salgının yeniden artması durumunda aşı zorunluluğu olacak mı? Bu sorunun da yanıtını veren Koca, “Kamu olarak bir zorunluluğu gündemimize almak istemiyoruz” dedi. 

Koca, “Daha çok vatandaşı ikna etme yöntemini kullanmak istiyoruz. Bizim vatandaşın ayağına gidip daha mobil, yoğun ekiplerle devrede olmamız gerekiyor” dedi.