Connect with us

EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşçi ve Memur Halinden Memnun”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada; İşçi ve memurun halinden memnun olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada; İşçi ve memurun halinden memnun olduğunu söyledi. Erdoğan  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak; “Bay Kemal. Sen nerede dolaştığının farkında değilsin. Enerjide Avrupa, dünya ne alemde görmüyor musun?” dedi.

ÜLKENİN YÖNETİMİNE TALİP OLMASINLAR

“Tabii, belediyeleri, hırsızlık, yolsuzluk, ahlaksızlık, taciz, tecavüz iddialarıyla çalkalanan bir partinin çalışanlara verdiğimiz bu ücret artışlarını görmelerini, anlamalarını, takdir etmelerini beklemiyoruz. Ama hiç değilse bu rezilliklerin yaşandığı yerleri örnek göstererek ülkenin yönetimine talip olduklarını söylemekten vazgeçmelerinin kendileri için daha iyi olacağını da hatırlatmak istiyoruz.”

MEMURUMUZ DA İŞÇİMİZ DE HALLERİNDEN MEMNUN

Konuşmasında kamu işçisi ve memurların zam oranına ilişkin de konuşan Erdoğan, işçi ve memurların zam oranından memnun olduğunu savundu.

Erdoğan, şunları söyledi: “Geçtiğimiz hafta sözleşmeleri yenilenen işçi ve memur ücretlerinde artışlar yaptık. Memurumuz da işçimiz de halden memnun. Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu dönemde ortalama yüzde 30 civarında yaptığımız artışla yanlarında olduklarımızı ortaya koyduk.”

 3600 EK GÖSTERGE MESAJI

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “Diline 3600 ek göstergeyi dolamış, bu sözü veren biziz. Önümüzdeki yılın sonuna kadar bu meselenin çözüleceğini beyan eden biziz. Bu zat neyi konuşuyor? Kendi aklınca şehitlerden gazilere her kesimi kışkırtmaya çalışan bu kişi en çok destek verdiğimiz çiftçilerimize de bulaşmış. Biz yaptıklarımızı söylüyoruz güya kendince tarım denklemi kuruyor. Söylediği şeyin çiftçiyi bugünkü seviyesinin geriye düşüreceğinin farkında değil. O derece şuursuz.

TARIMI BUGÜNKÜ SEVİYESİNE BİZ GETİRDİK

Türkiye’de tarımı stratejik sektör olarak belirleyerek bugünkü seviyesine biz getirdik. Her türlü desteği verdik, veriyoruz, vereceğiz. Tarımsal hasılasını 337 milyar liraya, ihracatını da 20 milyar dolara çıkararak Cumhuriyet tarihin en yüksek seviyelerine biz ulaştırdık.”

Erdoğan’ın işçi ve memur hallerinden memnun açıklaması toplu görüşmeler esnasında hükümetin teklifini duyan sendikaların gösterdiği tepkileri akıllara getirdi.

GENEL SAĞLIK-İŞ ERDOĞAN’I İSTİFAYA ÇAĞIRMIŞTI

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız imzasıyla yapılan yazılı açıklamada “Şahsı, çevresi ve yandaş şirketleri için ‘İtibardan tasarruftan olmaz’, diyerek, vergi afları yaparak, ülkenin tüm kaynaklarını seferber eden siyasi iktidarın kamu çalışanlarına reva gördüğü teklifi ‘red’ ediyor, karşı teklif olarak ‘istifaya’ çağırıyoruz. Tüm emekçileri haksızlığa, adaletsizliğe karşı birlikte mücadeleye davet ediyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

BİR EVİN NASIL GEÇİNDİRİLECEĞİNDEN HABERLERİ YOK

Genel Sağlık-İş Sendikası ise, iktidarın kamu emekçilerine yaptığı zam teklifine karşı tekliflerinin istifa çağrısı olduğunu açıklamış, sendikadan yapılan açıklamada “Liyakatsiz, kifayetsiz, basiretsiz ve yandaş yöneticilere üçer beşer maaşlar ödenirken, sıra emekçiye geldiğinde yüzde 5+6’yı reva görenlerin bırakın ülke yönetmeyi, bir evin nasıl geçindirileceğinden haberleri olmadığı ortadır” denilmişti.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “KESK olarak, 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik dayatan bu mutabakatı kabul etmiyoruz” diyerek tüm kamu emekçilerini 27 Ağustos’ta iş bırakma eylemine çağırmıştı. Konfederasyonun genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Bozgeyik, “Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulu’nun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden mevcut sisteme karşı, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz” demişti.

EMEKÇİLER ENFLASYONUN ALTINDA EZDİRİLDİ

Hükümetin zam teklifine bir diğer tepki ise Birleşik Kamu-İş’ten gelmişti. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık da yaptığı açıklamada teklifi şiddetle reddettiklerini söylemiş, “AKP iktidarı ile yandaş konfederasyon arasında yapılan sözde toplu sözleşmede tüm kamu emekçileri geçmişte olduğu gibi bugün de enflasyonun altında ezdirilmekle kalmadı, yüzdelik dilimlerle ücretli kölelik koşulları dayatıldı. Kendinden olmayan sendikaları ve kamu emekçilerini yok sayan anlayışın karşısında olmaya devam edeceğiz ve Sözde Toplu Sözleşme masasını tanımayacağımızı belirtiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Emekçileri Sendikasının Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarıyla ilgili yaptığı açıklamada ise “TÜİK’in sağlık alanında belirlediği enflasyonun yüzde 18 çıktığı, elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam yapıldığı dönemde cari harcamalara memur maaş zamları oranında artış yapılmasının Bakanlığın ASM’lerin gelirlerine göz koyduğunu gösterdiği” ifade edilmişti.

TOPLU SÖZLEŞME OYUNU REDDEDİLMİŞTİ

Emekçiler açlık sınırında zamlara tepki gösterirken, toplu sözleşmenin içinden bir de yandaş sendikaları kayıran maddeler çıkması da tepkilere neden olmuştu. Üniversite İdari Personel Sendikası (Üni-Per-Sen) Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Güzel “AKP iktidarı öncesi sadece kırk bin olan üye sayısını bir milyona çıkartan Memur-Sen ve ortağı Türk Kamu-Sen’in korunmaya çalışıldığı gün gibi ortadadır” derken, “Bağımsız, bağlantısız sendikaların faaliyetlerini yürütemez hale gelerek kapanmaları kaçınılmaz bir hal alıyor” ifadesini kullanmıştı.

Tüm Büro Birlik Sendikası sözleşmenin bazı maddelerinin iptali için Danıştay’da dava açtığını duyurmuş, yapılan açıklamada “Bu toplu sözleşme bir kez daha örgütlü mücadelenin önemini ortaya koymuştur. Sendika olarak talebimiz toplu sözleşme ödeneği gibi adlar altında kamu çalışanlarını ayrıştıracak ve ‘birlikte mücadele’ etmelerini önleyecek, çalışma barışını bozacak yandan sağdan soldan ödemeler değil taban aylıklara yapılacak ‘refah payı’ artışlarıdır. Tüm Büro Birlik Sendikası olarak bu oyunu bozmak ve hizmet kolumuzdaki tüm kamu çalışanlarının sesi olmak adına ‘Toplu Hayal Kırıklığı Sözleşmesinin’ ilgili maddelerinin iptali için Danıştay nezdinde dava açmış bulunmaktayız” denilmişti.