Connect with us

POLİTİKA

Cumhur İttifa’nın seçim kararlarından biri de seçim barajında değişiklik

Seçimlere yaklaştıkça yeni gelişmeler de gündeme geliyor. MHP ve AK Parti’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı seçim barajını yüzde 5’e çekmek için anlaştığı belirtildi.

Seçimlere yaklaştıkça yeni gelişmeler de gündeme geliyor. MHP ve AK Parti’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı seçim barajını yüzde 5’e çekmek için anlaştığı belirtildi.

Ak Parti’nin hazırlamaya başladığı seçim ve siyasi partiler yasası ile ilgili MHP’den gelen talepler ile güncellemeler yapılıyor. Cumhur İttifakı’nın ortak düşünceleri ile kararlaştırılacak olan seçim yasasının yeni döneme yetişmesi bekleniyor.

SEÇİM SİSTEMİ KONUSUNDA KARARSIZLIK VAR

İki parti seçim sistemi konusunda farklı görüşler benimsiyor. AK Parti seçim sisteminde daraltılmış bölge sistemini uygun görürken, MHP mevcut sistemin korunması görüşünü destekliyor.

 ORTAK BİR SEÇİM KOMİSYONU KURULABİLİR

İlk değerlendirmelerinin tamamlandığı seçim yasasında farklı fikirlerin olduğu noktaların AK Parti ve MHP’nin birleşerek kuracağı bir komisyon oluşturarak ortak noktalarda buluşulmaya çalışılacak.

MHP İÇ BARAJ İSTİYOR

MHP ittifak içinde bir baraj oluşturmak istiyor, AK Parti bu baraj sistemi konusunda iki farklı alternatif düşünüyor baraj oluşturma maddesi ortak komisyondan geçerse barajın yüzde iki olması bu alternatiflerin birincisi. Bu madde komisyondan geçtiği takdirde daha küçük partiler ile de ittifaka katılabilecek.

DİĞER ALTERNATİF İSE

İttifaka daha fazla parti katılması halinde barajında kademeli olarak arttırılması. Bu alternatife örnek vermek gerekirse üç parti seçime katılırsa iç baraj oy oranı yüzde üç olabilir eğer dört parti katılacak olursa belirlenecek oran artırımıyla yüzde oranının değiştirilmesi.