Connect with us

KÜLTÜR

CSO’dan ‘Aşık Veysel’in Vefatının 50’nci Yıldönümü Özel Konseri’

Yayınlanma tarihi:

 CUMHURBAŞKANLIĞI Senfoni Orkestrası (CSO), ‘Aşık Veysel’in Vefatı’nın 50’nci Yıldönümü Özel Konseri’ ile sahne aldı. Konserde, piyanist şef Erberk Eryılmaz tarafından bestelenen ‘Bir Büyük Dünya- Aşık Veysel’ adlı eser, dinleyiciler ile buluştu. 

Aşık Veysel’in vefatının 50’nci yıldönümü anısına Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara’da düzenlenen özel gecede Şef Cemi’i Can Deliorman yönetimindeki orkestra, ‘Bir Büyük Dünya- Aşık Veysel’ eserinin dünya prömiyeri ile dinleyici karşısına çıktı. Piyanist, şef ve vurmalı halk çalgıları yorumcusu Erberk Eryılmaz tarafından, Aşık Veysel Şatıroğlu’nun vefatının 50’nci yıl dönümü ve ‘UNESCO 2023 Aşık Veysel Yılı’ anlam ve önemine uygun olarak bestelenen eser, sanatseverler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. ​Şef Cemi’i Can Deliorman, Erberk Eryılmaz tarafından bestelenen eserin CSO tarafından seslendirildiği için çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Aşık Veysel dizelerinde kendi dünyasını, ‘bir küçük dünyam var, kendi içimde benim’ diye tarif ediyor. Besteci de bu eseri, ‘Bir Büyük Dünya- Aşık Veysel’ olarak yazmış. Aşık Veysel’in; düşünceleri, dizeleri, müzikleri beş yüz sene sonra da güncel olacak, insanlara yol gösterecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, bu özel konserde sahnesini; Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yeni Müzik Topluluğu ile paylaştı. Eserde zurna, kaval, tütek, saz, üç telli ve divan sazı gibi Türk müziği çalgıları kullanılarak, ünlü ozanın icra geleneği orkestra ile bütünleşti.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla