Connect with us

SAĞLIK

Covid 19 Salgını Aşılanmayanların Salgını Oluyor

ABD’nin en üst seviye sağlık kuruluşu Halk Sağlığı Ajansı başkanını ABD’de geçen hafta yeni koronavirüs vakalarının %70 arttığını ifade ederek ABD vatandaşlarını salgınla mücadeleyi esnetmemeleri yönünde uyardı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü Rochelle Walensky, cuma günü düzenlediği basın toplantısında sadece geçen perşembe günü ABD genelinde 33.000’den fazla yeni koronavirüs enfeksiyonu rapor edildiğini söyledi. Bir önceki hafta günlük ortalaması 15.500 olan yeni vaka ortalaması sadece perşembe günkü artışla ortalama 26.300’e yükseldi.

Walensky, salgının artık koronavirüs salgını olmaktan çıkarak aşılanmamışların salgını haline geldiğini söyledi ve “ülkenin düşük aşılanma oranına sahip bölgelerinde vaka sayılarında patlamalar gördüklerini çünkü aşılanmamış nüfusun risk oluşturduğunu” ekledi.

Walensky, iki doz aşılı vatandaşların payı daha yüksek olan bölgelerle ilgili “genel olarak iyi gidiyor” dedi. Sağlık Federal ve Eyalet düzeyindeki yetkililer de aşılanmamış bireyler arasında yeni Covid-19 hastanelerine yatış ve ölüm oranlarının yüksek olduğuna giderek daha fazla işaret ediyor.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki de cuma günkü basın toplantısınıda verilerin oldukça net olduğunu ve şu an hastanede COVID-19 tedavisi görenlerin %99.5’inin aşılanmamış bireylerden oluştuğunu söyledi.

Aynı Durum Türkiye’de de Yaşanabilir

Türkiye’de de Temmuz ayı ile birlikte normalleşme dönemine geçilmiş ve pek çok kısıtlamalar kaldırılmıştı. Temmuz ayı içinde günlük 5.000 vakalara kadar düşülmüşken, şimdi ise günlük vaka sayısının 7.666’ya kadar çıktığı görülüyor. Bu artışın son birkaç günde yaşanmış olması yetkilileri kaygılandırıyor.

Diğer taraftan aşılanma yaşının 18’e kadar düşürülmesi ile günlük 1 – 1,5 milyon doz yapılan aşılama sayısının son günlerde yüzbinlere kadar düştüğü görülüyor. Hali hazırda 1. doz aşı yaptıranların oranı %62.61 olsa da bu oran tüm nüfusu değil aşılanabilir olan nüfusu ifade ettiği için toplumsal bağışıklık için gereken %70’lik oranın çok uzağında olduğumuz görülüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın günlük aşı oranlarına göre ABD’de olduğu gibi Aşılanma oranı çok düşük iller var. Bakanlığın son açıklamalarına göre vaka sayıları en hızlı artan şehirler de ağırlıklı olarak kırmızı ve turuncu bölgede olan şehirler.