Connect with us

EYT

CNN Türk açıkladı! EYT’de 2 formül öne çıktı!

CNN Türk, “EYT’de 2 formül öne çıktı: Almanya ve Finlandiya modelleri masada” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde söz konusu modellerin ayrıntıları anlatıldı.

EYT ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Çalışılan taslak metnin yıl sonunda Meclis’e gelmesi bekleniyor. Masadaki formüllerden biri de Almanya ve Finlandiya modeli. Peki, bu modellerde neler uygulanıyor? CNN TÜRK’e konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, “Almanya ve Finlandiya modelinde emeklilik yaşı her iki ülkede de 67. Ancak 67 yaşını beklemek istemeyenler için de 63 ve 40 yıllık süre dikkate alınıyor. Bunun için de kesinti söz konusu. Yüzde 12 ile 18 arasında bir kesinti yapılıyor” dedi.

Peki, Almanya ve Finlandiya’daki erken emeklilik modellerinde hangi şartlar aranıyor? Özgür Kaya, “67 yasında emekli olması gereken kişi 1800 euro alması gerekirken, yüzde 18’lik bir kesinti yaplıyor. Bu kişi 1476 euro olarak emekli aylığı bağlanıyor. Diyelim ki 67 yaşında emekli olup 900 euro alması gereken bir kişi, ’67 yaşını beklemek istemiyorum’ dediği taktirde kendisinden yüzde 12 kesinti oluyor ve 792 euro emekli maaşı bağlanıyor” diye konuştu.

Bir diğer merak edilen konu ise Almanya ve Finlandiya modeli Türkiye’ye uyarlanırsa erken emekli olacakların ne kadar maaş alacakları. Özgür Kaya, “Bizde aynı uygulama olursa 55 yaşında 4800 lira alması gerekirken, 50 yaşında 4224 lira maaş bağlandığı için bu artık yaşamı boyunca 4224 liradan emekli aylığı hesaplanmaya devam edecek. Tabi yıllar itibariyle gelen zamlar üzerine ilave edilecek” ifadelerini kullandı.