Connect with us

EKONOMİ

Çifte Tazminat Müjdesi! Temmuz’da Maaşlara Zam, Tazminat Tavanlarında Arttırım!

Çalışanların en önemli haklarından olan kıdem ve ihbar tazminatlarında bazı önemli noktalar vardır.

Yayınlanma tarihi:

Çalışanların en önemli haklarından olan kıdem ve ihbar tazminatlarında bazı önemli noktalar vardır. Kıdem tazminatının yasal bir üst sınırı bulunurken, ihbar tazminatında parasal bir tavan yoktur ancak süre sınırı vardır.

1 Ocak 2024 itibarıyla geçerli olan tazminat tutarları çalışma yılına ve brüt ücretlere göre hesaplanıyor. Kıdem tazminatı, son işyerinde çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplanır.

Asgari Ücret ve Kıdem Tazminatı

Asgari ücret, 1 Ocak itibarıyla %49 artışla brüt 20 bin 2 liraya yükseldi. En düşük tazminat hesaplamasında bu tutar baz alınacaktır ve yıl sonuna kadar ara zam yapılmayacaktır. Kıdem tazminatının en yüksek tutarını ifade eden tavan ise memur maaş katsayısına göre belirlenir ve 6 ayda bir güncellenir. 1 Ocak – 1 Temmuz 2024 tarihlerinde geçerli olan tazminat tavanı 35 bin 58 liraya yükseldi. Temmuz ayında memur maaşlarına yapılacak %25-30 arası zam ile bu tavan daha da yükselecek.

İhbar Tazminatı

İhbar tazminatında tavan sınırı bulunmamaktadır ve brüt maaş üzerinden hesaplanır. Önemli olan ihbar süresidir. Örneğin, 10 yıl çalışmış bir kişiye 56 gün üzerinden ihbar tazminatı ödenir. Brüt ücreti 50 bin lira olan ve 10 yıllık çalışma süresi dolan bir çalışan, kendi isteği dışında işten çıkarıldığında 348 bin 115 lira kıdem tazminatı alacaktır. Bu kişinin 56 günlük ihbar tazminatı hakkı ise 78 bin 624 lira olacaktır. Damga vergisi düşüldükten sonra net tutar 426 bin 740 liraya ulaşacaktır. Yıllık izin hakları ve diğer yan haklar bu tazminatlara dahil edilmez.

Kıdem Tazminatı Alınabilecek Durumlar

Yıllardır aynı işyerinde çalışanlar, ayrılmak istediklerinde kıdem tazminatlarını kaybetmek istemezler. Ancak, istifa durumunda da kıdem tazminatı alınabilir. İşe girdiği günden itibaren 6 ay geçmemiş olan işçilere 2 haftalık, 6 ay-1.5 yıl arası çalışanlara 4 haftalık, 1.5-3 yıl arası çalışanlara 6 haftalık ve 3 yılın üzerinde çalışanlara 8 haftalık ihbar süresi ödenir. Emekli olanlar, yaş dışında emeklilik hakkı elde edenler, askere gidenler, iş sözleşmesini evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde sonlandıranlar ve haklı sebeplerle istifa edenler kıdem tazminatını alabilirler.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla