Sosyal medyada bizi takip edin

POLİTİKA

CHP’li Emir: Bahçeli’nin mesajını üstümüze almıyoruz

Yayınlanma tarihi:

CHPli Murat Emir, TBMMde gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Emir, Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden 9uncu Yargı Paketine ilişkin, “Bu taslağı, özellikle kimi maddelerinin MHP kanadından hazırlandığına dönük bilgiler var. Bu taslak içerisinde asla kabul edemeyeceğimiz hükümler var. Bunların başında da etki ajanlığı maddesi geliyordu. Etki ajanlığı, sınırları öngörülebilir ve belirliliği olmayan bir madde olarak karşımıza çıkmıştı. Bu maddenin, savcılara bir maymuncuk olarak verildiği, savcıların kimi zaman gerektiğinde istedikleri kapıyı onunla açabilecekleri, istediklerini yargılayabilecekleri, tutuklayabilecekleri ve Sen devletin aleyhine çalışıyorsun diyebilecekleri bir alan yaratıyordu. Hukuk devletinde öngörülemez, belirliliği olmayan ceza maddeleri olamaz. Ceza maddelerinin mutlaka kesin, açık, öngörülebilir, sınırlarının belli olması gerekir. Dolayısıyla aynen Dezenformasyon Yasasındaki gibi Türkiyeyi kaotik bir ortama sokmak ve dilediklerini yargılamak, dilediklerini hapse atmak için kullanabileceklerine dönük kaygımız vardı. Geldiğimiz noktada 9uncu Yargı Paketinde bunun yer almayacağı sözü bize verildi. Biz de bundan mutlu olduk. Sadece bu değil, özellikle 6284; İstanbul Sözleşmesinden çıkıldıktan sonra anımsayacaksınız. 6284 var, o bize yeter denmişti. Oysa şimdi 6284ün en önemli kolonlarından biri olan, zorlama hapis cezasının da kaldırılacağı, dolayısıyla kadın haklarında bir geriye gidiş olacağı kaygısı da oluşmuştu. O konunun da yer almayacağı sözü verildi. Dolayısıyla da bu gelişmeden memnunuz” dedi.

‘GÖRÜŞMENİN KENDİSİ BİLE BAŞLI BAŞINA ANLAMLI’

Emir, etki ajanlığı düzenlemesinin 9uncu Yargı Paketinden çıkarılmasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özelin görüşmesinden çıkan bir sonuç olup olmadığı sorusu üzerine, “Halkın gerçek gündemi ve yakıcı sorunlarının masa üstüne gelmesi, bunların çözüm yolları ile Sayın Cumhurbaşkanının önüne konması çok değerli. Bu görüşmenin kendisi bile başlı başına anlamlı bizce. Çünkü Türkiyenin Cumhurbaşkanı ile 1inci partisinin genel başkanının bu kadar sorun varken yan yana gelmemesi, baş başa konuşmaması elbette düşünülemez. Dolayısıyla bu değerlidir. Bunun bu süreçle ilişkilendirilmesi gibi dünkü bu gelişmeye de katkı vermiş olması elbette mümkün; ama bunun birçok alanda etkilerinin görülebileceğini düşünüyorum. Çünkü orada kimi atılan adımlar veya henüz atılmayan ama umutla beklediğimiz adımlar Türkiyeye dalga dalga yayılır. Parlamento, bakanlıklar ve alt seviyelerde mutlaka karşılık bulacaktır” diye konuştu.

NORMALLEŞME SÜRECİNİ AÇIK YÜRÜTÜYORUZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin, AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi MHPnin samimi dileği ve temennisidir sözlerini değerlendiren Emir, “Sayın Bahçeli, net mesaj vermiyor. Sembolik mesajlar üzerinden tartışılmasını istiyor. Daha önce Ferdi Tayfur şarkısı ile mesaj vermişti. 2 gün önce yüzüklü, dosyalı bir resim paylaşmıştı. Bunların öylesine yapıldığını düşünemeyiz. Mutlaka içinde bir mesaj var ve herkes baktığı yerden bir şeyler anlamaya çalışıyor. Somut durumla ilgili olarak Sayın Bahçelinin mesajını üstümüze almıyoruz. Normalleşme sürecini açık yürütüyoruz. İletişimini açık yapıyoruz. Neleri, hangi sırayla konuşacağımızı dahi söylüyoruz ve bu normalleşme sürecinin hedeflerini tarifliyoruz. Dolayısıyla bunların içerisinde elbette bir ittifak arayışı yok. Sayın Bahçeli açıkça AKP içerisindeki, Suyu bulandırmaya çalışan odaklar diyerek de bir hedef gösteriyor” dedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir