Connect with us

POLİTİKA

CHP’li Adıgüzel: Yasalara uygun çalışmayı gölgelemeye çalıştılar

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) elinde de yok” sözleri üzerine başlayan tartışmalarla ilgili, “AK Parti sözcüleri bir telaşa kapıldı. CHP’nin yasalara uygun bir şekilde yaptığı çalışmayı gölgelemeye çalıştılar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ile TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi. Adıgüzel, Kılıçdaroğlu’nun somut gerçeği ifade ettiğini belirterek, “AK Parti sözcüleri bir telaşa kapıldı. CHP’nin yasalara uygun bir şekilde yaptığı çalışmayı gölgelemeye çalıştılar. Adalet ve Kalkınma Partisi önümüzdeki ilk seçimleri kaybetme korkusuyla suyu bulandırmaya çalışıyor. Seçmen verilerinin partilerle paylaşılması, 298 sayılı ‘Temel Seçim Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’a dayanılarak belirleniyor. Seçime katılma yeterliliği olan siyasi partilerle SEÇSİS üzerinden YSK, bilgileri paylaşıyor. YSK, bu bilgileri İçişleri Bakanlığı’nın MERNİS’inden alıyor. YSK’nın bu bilgileri mantıksal olarak işleme yetkisi yok; ama İçişleri Bakanlığı bu bilgileri kontrol etmek zorunda. CHP de SEÇSİS’ten AK Parti ve MHP gibi bütün partilerin sahip olduğu aynı bilgileri alıyor sonra da YSK’nın, İçişleri Bakanlığı’nın yapmadığı çapraz kontrolleri ve analizleri, aynı zamanda veri zenginleştirmesi de yapıyor” diye konuştu.

CHP’li Altay ise tartışmanın, YSK ile Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nin (MERNİS) yeniden ele alınmasına vesile olması dileğinde bulunarak, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini tekrarladı. Altay, “Biz bunu söyler söylemez, ‘Bu, kişisel verileri koruma mevzuatına aykırı, suç’ diye içişleri bakanı da 3 maddelik kamuoyuna açıklamada bulunmuş. ‘Kaç Suriyeli seçmen var’ diye YSK’ya sorun. Bu bilgiyi alamazsınız; ama CHP’de var. ‘Kaç mükerrer seçmen var’, ‘Bu seçimde kaç seçmen ilk kez oy kullanacak’ bizde küsuratıyla var” dedi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment