Connect with us

EKONOMİ

CHP’den 81 ilde eş zamanlı 3600 ek gösterge eylemi!

Cumhuriyet Halk Partisi, daha önce AK Parti iktidarı tarafından kamu çalışanlarına söz verilen ancak gerçekleştirilemeyen 3600 ek gösterge hakkı için 81 ilde meydanlara indi. CHP Bursa İl Örgütü de Kent Meydanı’ndaydı. İktidarın ilk vaadinin üzerinden 39 ay geçtiğini hatırlatan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, memurların artık iktidarın samimiyetine inanmadığını söyledi. Karaca, memurların CHP iktidarında zaman kaybetmeksizin 3600 ek gösterge haklarına kavuşacağının sözünü verdi.

CHP, 3600 ek gösterge konusunu 81 ilde düzenlediği basın toplantıları ile bir kez daha gündeme getirdi.

Hükümet tarafından milyonlarca kamu çalışanına verilen 3600 ek gösterge sözünün üzerinden 39 ay geçtiği hatırlatıldı. Çalışma Bakanı tarafından bu yıl bir çalışma yapılacağına dair yapılan açıklama da hatırlatılarak, kamu çalışanlarının geçim sıkıntısının iktidar tarafından her seçim döneminde oy devşirme fırsatı olarak görüldüğü, ancak memurların artık AK Parti’nin samimiyetine inanmadığı vurgulandı.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Kent Meydanı’nda memurlara seslendi. Karaca, 3600 ek gösterge hakkının CHP iktidarında zaman kaybetmeksizin sağlanacağı sözünü verdi.

Karaca’nın açıklamaları şöyle:

“İKTİDAR SEÇİM DÖNEMLERİNDE VERDİĞİ VAATLERLE OY DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYOR”

“Kamu çalışanlarımıza sormak istiyorum. Bir önceki seçimde Cumhurbaşkanı size 3600 ek gösterge sözü verdi mi vermedi mi? Peki, yaşama geçirdi mi? Yaşama geçirecek siyasi gücü var mı? Milyonlarca memurumuzun sesi olmak için buradayız. Kamu çalışanları insanca yaşamak için hak talebinde bulunuyor. Çalışırken de , emekli olduğunda da insanca yaşayabileceği bir ücret talep ediyor. Ömrünün yarısını ülkesine hizmet ederek geçiren memurlarımız, hanlar, saraylar, yazlık-kışlık saraylar veya uçaklar değil, insanca yaşayabileceği bir ücret için 3600 ek gösterge talebinde bulunuyor. Ne yazık ki AKP iktidarı seçim döneminde altı bir türlü dolmayan vaatler ve müjdelerle insanlarımızın geçim dertleri üzerinden oy devşirmeye, gündem değiştirmeye çalışmaya devam ediyor.

“ERDOĞAN’IN 3600 EK GÖSTERGE SÖZÜ ÜZERİNDEN 39 AY GEÇTİ”

24 Haziran seçimleri öncesi Erdoğan ne demişti: “Bir müjdemiz var. Polis, Öğretmen, hemşire, din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Polislerimizin, öğretmenlerimizin, hemşirelerimizin ve din görevlilerimizin ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3600’e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği inşallah gidermiş oluyoruz. Böylece ülkeleri ve milletleri için fedakarca çalışan bu kamu görevlilerimizin emeklerini de verdikleri hizmetlerin karşılığını almalarını da temin ediyoruz.”

PEKİ NE OLDU?

3600 ek gösterge vaadinin üzerinden tam 39 ay geçti. 39 ay geçmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Milyonlarca memur, ekonomik kriizn altında ezildikçe eziliyor. 3600 ek gösterge çalıştıkça yoksullaşan ve emekli olduğunda da açlık sınırının altında yaşamını sürdürmeye çalışan milyonlarca memurumuz için hayati önem taşıyordu. Memurlar geçinemiyordu. İktidara bu sorunun çözülmesi için yaptığımız her çağrı kulak ardı edildi.

“MEMURLAR CHP İKTİDARINI BEKLİYOR”

İktidar lüks uçaklara, makam araçlarına, yazlık saraylara harcayacak para bulurken 3600 ek gösterge için bulamıyor. Tefecilere faiz ödeyen iktidar memurlar için kaynak bulamıyor. Biliyoruz ki ülkemizin kaynakları doğru kullanıldığında 3600 ek göstergeye ve daha bir çok şeye yeter. Yıllardır halkın kaynaklarını yandaşlara dağıtan iktidar son olarak yine 3600 müjdesi verdi.  Son olarak Çalışma Bakanı tarafından memurlara söz verildi. Her zmaan olduğu gibi yine bir vaat olarak verildi. Artık memurlarımız iktidarın samimiyetine inanmıyor. Milyonlarca memur ek gösterge hakkı için CHP iktidarını bekliyor.

“CHP İKTİDARA GELİR GELMEZ 3600 EK GÖSTERGE HAKKINI VERECEĞİZ, BU MEYDANLAR BU SÖZÜN TANIĞI, ŞEREFİ, NAMUSUDUR”

Öğretmenlerimiz, sağlık çalışanlarımız, din görevlilerimiz, polislerimiz yıllardır haklarını istiyor. 3600 ek gösterge bekleyen tüm kamu çalışanlarına bu haklarını Cumhuriyet Halk Partisi iktidara gelir gelmez sağlayacağımızın sözünü veriyoruz. İlk seçimde iktidara geldiğimizde bu sözü tutacağız. Bu meydanlar da bu sözün tanığıdır, namusudur, şerefidir.”