Connect with us

POLİTİKA

CHP Doğu çıkarmasını başlattı!

CHP, koronavirüs salgını nedeniyle ertelediği olağanüstü kongreleri yapma kararı aldı. CHP’nin, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, Ağrı’da olağanüstü kongre yapması bekliyor. Örgütlerin yenilenmesi ve seçime hazırlanması bekleniyor.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) koronavirüs nedeniyle olağanüstü kongrelerin ertelenmesine karar verilmişti. Bu hafta yapılan MYK toplantısında, olağanüstü kongreler hakkında alınan karar il ve ilçe başkanlıklarına gönderildi. Yazıda, normalleşme sürecinin başlamış olması sonrası, kongrelerin yapılması imkanı doğduğu belirtildi. Yazıda, olağanüstü kongre yapacak örgüt biriminin, kongre tarihi konusunda, örgüt ve örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığından onay alması istendi.

CHP’NİN DOĞU ÖRGÜTLERİ YENİLENECEK

CHP’de Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, Ağrı’da olağanüstü kongre yapılması bekleniyor. Böylece Doğu ve Güneydoğu’da örgüt yenilenmesine gidilecek. CHP tüzüğüne göre, il başkanı ve il yönetim kurulu birlikte ya da yalnız il yönetim kurulu görevden alınmışsa MYK, başkan dahil yedi kişilik bir il geçici kurulu atıyor ve kurul görevden alma kararının bildirilmesinden itibaren (45) gün içinde seçimleri yapmak üzere olağanüstü il kongresini topluyor. CHP Kongreler Yönetmeliği’ne göre de; üst örgüt yönetim kurulu kararıyla ya da kongre üyelerinin beşte birinin, 15 günlük süre içinde noterden onaylı imzalarıyla yaptıkları başvurular üzerine yönetim kurulunun çağrısıyla en geç (45) gün içerisinde olağanüstü kongre yapılıyor.

KILIÇDAROĞLU İL BAŞKANLARIYLA KONUŞTU! “YARIN SEÇİM OLACAKMIŞ GİBİ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, il başkanlarıyla video konferans yöntemiyle konuştu. Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun, ‘ittifak partileriyle ilişkilerin iyi yürütülmesi gerektiğinin’ altını çizerek, il başkanlarına şu tavsiyelerde bulunduğu öğrenildi: “Sivil toplum örgütleri, muhtarlar, kanaat önderleriyle sık sık yan yana gelin. İlinizdeki kamu yatırımlarını takip edin. Sahada olun. Tek bir hedefe kitlenin. Yarın seçim olacakmış gibi bütün çalışmalarınızı yapın. Millet İttifakıyla birlikte bu süreci başarıya götüreceğiz.”

“BEN HEM SİYASETÇİ HEM KADIN OLARAK SAHADAYIM”

CHP’nin Diyarbakır’daki ilk kadın İl Başkanı Gönül Özel, yaptığı açıklamada, “Delegeler olağanüstü kongreye gitmek, benim değişmem için imza topladılar. Mevcut delegeleri ben yazmadım, benden öncekiler yazmıştı. Ben onlara, ‘çalışın’ dedim. İşimin başındayım. Ben burada partinin oylarını yükselttim. Olmayan ilçe başkanlıklarını açtım. Diyarbakır’da oylarımız 1,5’dan 7,8’e çıktı. CHP’nin Diyarbakır’da ilk kadın il başkanıyım. Zor bir bölge, burada siyaset yapmak zor, kadın olmak zor ve ben hem siyasetçi hem kadın olarak sahadayım. CHP’nin savaşçısıyım burada” dedi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply