Connect with us

EYT

Bütçe görüşmeleri başladı! Gündem EYT!

TBMM Genel Kurulu’nda başlayan bütçe görüşmelerinin ilk gününde EYT de konuşuldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlayan 2003 bütçesinin ilk gününde EYT yine gündemdeydi.

Meclis tutanaklarına yansıyan ifadeler şu şekilde:

ERHAN USTA-İYİ PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ VE SAMSUN MİLLETVEKİLİ

“… Bu bütçenin önceliklerini değiştireceğiz çünkü bu bütçede israf var, şatafat var, saltanat var, yandaş kayırma var, KKM var, faiz lobisi var, kamu-özel iş birliği ödemeleri var, yağmalama var. Bunun karşılığında ne yok? Bu bütçede esnaf yok; bu bütçede çiftçi yok, emekli yok, çalışan yok, EYT’li yok, gelir dağılımının düzeltilmesi yok, üretim yok, AR-GE yok, teknoloji yok. Bütçenin bütün önceliklerini çalıştık ve inşallah, haziran ayından sonra bu bütçenin önceliklerini değiştireceğiz.”

ERKAN AKÇAY-MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VE MANİSA MİLLETVEKİLİ

“… Vatandaşlarımızın cebine göz diken enflasyon büyük oranda dizginlenme seyrine girmiştir. Enflasyondaki asimetrik artışın refah seviyesinde yol açtığı kayıpları önlemek için asgari ücret, memur maaşları, emekli maaşları ve sosyal yardımlarda önemli artışlar sağlanmıştır. 3600 ek gösterge meselesi çözülmüş, çok sayıda meslek grubunun emekli maaş ve ikramiyeleri artırılmıştır. İnşallah, önümüzdeki haftalarda EYT meselesi ve kamuda çalışan sözleşmelilerin kadroya geçmesi konuları da çözülerek tamamen gündemden çıkarılacaktır.”

MUHAMMED LEVENT BÜLBÜL-MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ VE SAKARYA MİLLETVEKİLİ

“… Milliyetçi Hareket Partisi olarak, yakın zamanda hayata geçirilmesini beklediğimiz, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesi, kamuda kadro alamayan taşeron işçilerin, 4/B’li vekil, sözleşmeli, fahri ve geçici statüde çalışanların kadroya geçirilmesi, emekli aylıklarındaki eşitsizliklerin giderilmesi, şehit ailelerinin ekonomik ve sosyal haklarının daha da iyileştirilmesi gibi düzenlemelerin de vatandaşımızı memnun edeceğine inanmakta ve bu doğrultuda yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunmaya devam edeceğimizi ifade etmekteyiz.”

MUSTAFA DESTİCİ-BBP GENEL BAŞKANI

“.. bu dönemde pek çok kesimin talepleri karşılanmış ve mağduriyetler giderilmiştir. Kamu çalışanları için 3600 ek gösterge düzenlemesi, taşeron işçilerin kadroya alınması, kredi borcu olanların faiz ve enflasyon farklarının silinmesi, asgari ücretlilerin ve emeklilerin maaş artışları, tarımsal desteklemeler gibi önemli düzenlemeler yapılmıştır. Şimdi de inşallah, bütçeden sonra önce kamuda çalışan yaklaşık 500 bin sözleşmeli personelimiz ve KİT’lerde çalışan 80 bin taşeron işçi kadroya, 5 milyon EYT’li ise emeklilik haklarına kavuşacaktır.”