Sosyal medyada bizi takip edin

KÜLTÜR

BURSA Otizm Anneler Korosu’ndan ‘hüzünsüz şarkı’ konseri

Yayınlanma tarihi:

BURSAda 2005’te kurulan Nilüfer Kadın Korosu Derneğinin şefi Aysel Gürelin (64) öncülüğünde, otizmli çocukların annelerinden oluşturulan Otizm Anneler Korosu 3üncü konserlerini Bursada verdi. Müzik eğitimi almayan 33 kadından oluşan Otizm Anneler Korosu, otistik çocuklar ve ailelerinin büyük ilgi gösterdiği konserlerde, hüzünlü parça seslendirmiyor.

Yaşları 40 ile 75 arasında değişen, hiç müzik eğitimi almamış 175 kadından oluşan Nilüfer Kadın Korosu Derneğinin aynı zamanda şefliğini de yapan Dr. Aysel Gürel, otistik çocuğu olan bir annenin, “Keşke bizim de bir koromuz olsa. Hem çocuklarımızın gelişimine desteği olur hem de yaşadığımız zorlu hayatı müzikle keyifli bir hale dönüştürebilir” sözü üzerine, Türkiyede bir ilki gerçekleştirip, Otizm Anneler Korosunu kurdu. Müzik eğitimi almayan 33 kadından oluşan ve daha önce Bursa ve Balıkesirde sahne alan Otizm Anneler Korosu, 3’üncü konserlerini 10 Haziran Pazartesi akşamı yine Bursada verdi. Otistik çocuklar ve ailelerinin büyük ilgi gösterdiği konserde, yine hüzünlü parça seslendirilmedi. Safalar Getirdiniz parçası ile başlayan konser, otistik çocukların da sahneye çağrılıp anneleriyle birlikte söyledikleri, Mavi Boncuk parçasıyla sona erdi. Anneler, hüzünlü şarkıların yasak olduğu repertuvarlarında, hareketli ve eğlenceli şarkı ve türküleri söyleyip, dans ederek eğlenip, eğlendirirken, izleyiciler, Otizm Anneler Korosunu ayakta alkışladı.

DÜNYADA BÖYLE BİR ÖRNEĞİ YOK

Hayata geçirdikleri projeyle Türkiyeye örnek olmak istediklerini belirten Nilüfer Kadın Korosu Derneği Şefi Aysel Gürel, “Dünyada böyle bir örneği yok. Otizmli çocuklardan kurulu bir koro var ama annelerinden oluşmuş bir koro yok. İnşallah diğer şehirlerde de böyle korolar kurulmasına vesile oluyoruz. Bazılarının eşleri, çocukları kabullenemeyip, terk etmiş. Tek başlarına ayakta duruyor. Kendilerine çok büyük saygım var. Onların gönüllü şefliğini yapmaktan büyük gurur duyuyorum” dedi.

ÖZELLİKLE KEYİFLİ ŞARKILARDAN OLUŞAN REPERTUVAR OLUŞTURUYORUM

Koro üyelerinin hayatlarının zaten zor olduğunu, bu yüzden de repertuvarda hüzne yer vermediğini söyleyen Gürel, “Bütün insanların onların sesini duyması gerektiğini düşünüyorum. Repertuvarda hem Türk Sanat Müziği hem de Türk Halk Müziği var. Anneler hangi şarkıyı ya da türküyü söylemek istiyorsa, müsaade ettim. Yeter ki siz söyleyin, nasıl söylerseniz söyleyin diye. Hepsi çok heyecanlılar ve gayet de güzel söylüyorlar. Hüzünlü şarkılara çok yer vermek istemiyorum. Çünkü zaten hayatları zor. Çok hüzünlü bir hayatları var. Keyifli bir konser olsun istiyorum. Anneler de izleyenler de keyif alsın. Özellikle keyifli şarkılardan oluşan repertuvar oluşturuyorum” diye konuştu.

Haber-Kamera: Yiğithan HÜYÜK/BURSA,

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir