Connect with us

EKONOMİ

Bugatti Veyron’da La Finale Dedi

bugatti-veyron-la-finale-dediVolkswagen’den yapılan açıklamaya göre firmaya ait olan spor otomobil markası Bugatti’nin ünlü süper spor modeli Bugatti Veyron’un dörtyüz ellinci ve son modeli satıldı. Son Bugatti Veyron, Ortadoğulu bir müşteri tarafından satın alındığı bildirilirken müşterinin kimliği gizli tutuldu.

2013_bugatti_veyron_16_4_grand_sport_vitesse-2560x1440Cabriolet tarzı üstü açık olan ve Vitesse modeli olan araca bir de takma ad verildi. Kırmızı ve siyah çizgilere sahip olan 450. Bugatti Veyron’un takma adı ‘La Finale’ oldu.

1200 beygir gücünde olan Bugatti Veyron modelinin satış fiyatı ortalama 2.3 milyon euro civarında.

Tasarımcı Ettore Bugatti’nin kurduğu Bugatti, 1998’de Alman otomotiv devi Volkswagen tarafından satın alındı. Şirketin esas amacı 400 kilometre hıza ulaşabilen bir spor otomobil üretmek idi. Volkswagen firmayı satın aldıktan 7 yıl sonra 2005’te ilk Veyron’u basına tanıttı. Bugüne kadar üretilen Veyronların yarısı Avrupa’da çeyreği de ABD’de satıldı.

Türkiye’deki tek Bugatti Veyron ise Palmali Group’un sahibi olan Azeri işadamı Mübariz Mansimov’a ait. Otomobil tutkusu ile de ön planda olan iş adamı Ali Ağaoğlu da bir süre önce Veyron almak istediğini ancak kızdığı için vazgeçtiğini açıklamıştı.

Ancak Bugatti’ler yollardan fazla uzak kalmayacak gibi duruyor. Volkswagen Group’un motoru %25 daha güçlü yeni bir Bugatti üzerine çalıştığı bilgileri sızan haberler arasında. 1.8 milyon dolardan başlayacak yeni modelin en geç 2016 başlarında tanıtılması bekleniyor.

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır