Connect with us

YEREL

Bu da Kanal Edirne

kanal-edirneTürkiye Kanal İstanbul’u beklerken yeni bir kanal projesi de Edirne’de çıktı. Bu yıl Bulgaristan’dan gelen yüksek debili su ile sık sık sel tehlikesi geçiren Edirne için düğmeye basıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre göre Meriç nehri üzerine 7027 metre uzunluğunda drenaj ve tahliye kanalı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından açılacak. Ayrıca 3 ay içinde ihaleye çıkılarak 12.5 km’lik nehir yatağında temizleme yapılacak nehrin yüksek debide taşması önlenecek.

Böylece Bulgaristan’dan gelen su miktarının artmasıyla özellikle Edirne’nin Karaağaç mahallesi’ni etkileyen baskınların kontrol altına alınması amaçlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda Meriç nehri’nin debisi 2149 m3 ile son 31 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış ancak alınan tedbirlerle şehir merkezi taşkından etkilenmezken, Karaağaç mahallesi’nde de can kaybı yaşanmamıştı.

Devlet Su İşleri’nden alınan bilgiye göre nehrin debisinin 24 saat boyunca kontrol altında olduğu ve www.dsiedirnenehir.com adresinde bu verilerin sürekli olarak açıklandığı da bildirildi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply