Connect with us

YEREL

Bostancı-Dudullu Metrosu Bakanlık Onayında

İstanbul metro ağına yeni hatlarla ilgili projeler gündeme gelirken, diğer yandan inşaatı başlayacak olan metrolarda da gelişmeler yaşanıyor.

Geçtiğimiz yıl uygulama projesi için ihaleye çıkılan Bostancı-Dudullu metro hattının uygulamaya esas projesi tamamlanarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaştırma Bakanlığına onay için gönderildi.

Anadolu yakasının kuzey-güney doğrultulu ilk raylı sistemi olacak hat halen inşaatı devam eden Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu ile Dudullu’da birleşecek.

Güzergah Güncellendi

Bostancı Dudullu M9 Metrosu'nun Güneydeki Yeni Güzergahı

Bostancı Dudullu M9 Metrosu’nun Güneydeki Yeni Güzergahı

Uygulama projesiyle en önemli detay ise hat güzergahının güncellenmesi oldu. Daha önce Bostancı İDO’dan başlayıp Bostancı Köprüsü’nde M4 Bostancı metrosu ile aktarma verecek olan hat, Bostancı, Suadiye ve Kozyatağı bölgesinden geçecek şekilde tekrar düzenlendi. Yeni güzergaha göre Bostancı İDO’dan sonra Şenesenevler ve Kazasker’de halk tarafından Minibüs Caddesi olarak bilinen Şemşettin Günaltay Caddesi’ni takip eden metro Kozyatağı’nda M4 hattı ile birleşecek. Küçükbakkalköy üzerinden mevcut Bostancı-Dudullu minibüs hattını takip ederek Dudullu’ya varacak.

M9 kodunu alacak hat, Dudullu’da M5 hattıyla birleşerek aynı metro deposunu kullanacak. Öte yandan depo bölgesi üzerine de M5 hattında bulunmayan Depo ve Yukarı Dudullu adlı iki yeni istasyon inşaatı öngörülüyor.

M9 hattının bakanlığa gönderilen projesindeki istasyonlar şöyle;

1.    Bostancı İDO
2.    Suadiye
3.    Üst Bostancı
4.    Kozyatağı
5.    Küçükbakkalköy
6.    İçerenköy
7.    Kayışdağı
8.    Türkiş
9.    İMES
10.    MODOKO
11.    Dudullu
12.    Yukarı Dudullu
13.    Depo

İnşaat Bu Yıl Başlıyor, İlk Sefer 2020’de

M9 kodlu Dudullu-Bostancı hattının inşaatının yıl sonuna kadar başlaması ve 31 Aralık 2019’da tamamlanarak 1 Ocak 2020’de ise açılması hedefleniyor.

Geçen yıl inşaatına başlanan M7 kodlu Mecidiyeköy-Mahmutbey hattın 2. etabı olan Mecidiyeköy-Kabataş bölümü için yakın bir zamanda ihaye çıkılması bekleniyor. Diğer yandan M8 kodunu alacak olan Sefaköy-Yenikapı hattı için de çalışmalar devam ediyor.

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır