Connect with us

BİLİM

Boğaziçi Üniversitesi’ne yeni Rektör atandı! Yeni Rektör Mehmet Naci İnci

Boğaziçi üniversitesi rektörlüğünden görevinden alınan Mehmet Bulu yerine yine Boğaziçi Üniversitesi’nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci getirildi.

Boğaziçi üniversitesi rektörlüğünden görevinden alınan Mehmet Bulu yerine yine Boğaziçi Üniversitesi’nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Naci İnci getirildi.

FİZİK BİLİMCİ

Türkiye’nin önde gelen fizik bilimcileri arasında yerini alan Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Şubat 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine getirilmişti. Prof. Dr. İnci’nin, Fizik alanında; fiber optik, nano partiküller, optik sensörler ve kuantum optiği gibi pek çok konuda yaptığı çalışmalar ile dünya çapında adını duyuran bir bilim adamıdır.

PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ HAKKINDA

1987 yılında Marmara üniversitesi Fizik bölümünü bitiren Prof. Dr. Naci İnci

1992 yılında İngiltere Heriot-Watt Üniversitesi’nde fiber optik sensörler alanında doktora yaptı. İngiltere’den sonra Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümüne giderek optik haberleşme dalında çalışmalarına devam etti.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ FİZİK BÖLÜMÜNDE YARDIMCI DOÇENT OLDU

Eğitimini tamamladıktan sonra Mehmet Naci İnci 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin Fizik Bölümünde yardımcı doçentlik görevi ile akademisyenliğe başladı. 1999–2005 yıllarında Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği görevlerini yerine getirdi.

İnci’nin Stuttgart Üniversitesi (Almanya), Gunma Üniversitesi (Japonya) Norveç Teknik Üniversitesi ve Heriot-Watt (İngiltere) gibi pek çok üniversitelerde konuk profesör olarak eğitim verdi.

Üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik yaptığı katkı ve çalışmalarından dolayı Prof. Dr. İnci’nin iki uluslararası patenti var.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment