Connect with us

TÜRKİYE

Bitkin bulunan sakalla akbaba, tedavisinin ardından doğaya bırakıldı

Yayınlanma tarihi:

ARTVİN’de köylülerce doğada bitkin halde bulunan ve en tehlikeli 10 tür arasında gösterilen sakallı akbaba, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) ekipleri tarafından tedavi ederek, yeniden doğal yaşamına bırakıldı.

Artvin’de köylüler tarafından bitkin halde bulunan sakallı akbaba, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı DKMP Genel Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü ekiplerince teslim alındı. Türkiye’de en nadir görülen akbaba türü olan sakallı akbaba, 10 günlük özenli tedavi sonucu sağlığına kavuştu. Sakallı akbaba, tedavisinin ardından yeniden doğal ortamına salındı.

Sakallı akbabalar, Türkiye’de diğer akbaba türleri gibi tehlike altında bir tür. Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen ‘Tehlikedeki Türler Projesi’nde yapılan çalışmada, Türkiye’de en kritik durumda bulunan ilk 10 tür arasında yer alan sakallı akbaba, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından da ‘tehdide yakın’ olarak kategorize ediliyor.

Özellikle tarımsal kimyasallar, enerji nakil hatları, kurşun zehirlenmesi gibi sebeplerle popülasyonu azalmakta olan sakallı akbabalar ve diğer akbaba türleri için DKMP tarafından çoklu eylem planı hazırlama çalışması başlatıldı. Planın hazırlanması için veri toplama çalışmaları devam ediyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla