Connect with us

BİLİM

BioNTech o hastalığa neden oluyor! Korkutan açıklama

BioNTech ve Pfizer’in birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısıyla ilgili olarak İsrail’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada BioNTech ve Pfizer’in koronavirüs aşısıyla özellikle genç erkeklerde görülen kalp iltihaplanması arasında bağlantı tespit edildiği belirtildi.

BioNTech ve Pfizer’in geliştiridiği koronavirüs aşısı Türkiye dahil birçok ülkede kullanılıyor. Şuan kadar kan pıhtısı konusunda açıklama yapılırken ilk kez İsrail’den kalp iltihaplanması vurgusu yapıldı. Konuyla ilgili olarak İsrail Sağlık Bakanlığı BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği koronavirüs aşısının ikinci dozunu olan genç erkeklerde kalp iltihaplanması (miyokardit) görüldüğünü teyit etti. Bakanlıktan yapılan açıklamada aşı ile miyokardit arasında bir bağ olabileceğini söyledi. İsrail Sağlık Bakanlığı ulaşılan sonucun ülkede aşılanan kişiler üzerinde yapılan incelemeler sonucu varıldığını belirtti.

275 KALP İLTİHAPLANMASI VAKASI GÖRÜLDÜ

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan İsrailli yetkililer, “Aralık 2020 ile Mayıs 2021 arasında ülkede 275 miyokardit vakası görüldü. Bunların 148’i aşı olduktan bir ay sonra tespit edildi. Bunların 27’si ilk dozdan sonra, 121’i ise ikinci dozdan sonra ortaya çıktı. Her iki kategoride de kalpte iltihaplanma yaşayanların yarısının kronik bir hastalığı ya da daha önceden doğrulanmış bir sağlık sorunu olduğu belirlendi” ifadelerini kullandı.

BİONTECH VE PFİZER’DEN İSRAİL’E CEVAP

İsrail’den yapılan bu açıklamaya ABD’li ilaç devi Pfizer, “Henüz bu hastalar ile aşı arasında doğrudan bağlantı yok. Miyokardit, viral enfeksiyondan da oluşabiliyor ve Covid-19 enfeksiyonu da buna sebep olabilir” şeklinde cevap verdi. Uğur Şahin ile Özlem Türeci’nin kurduğu BionTech ise dünya çapında 300 milyon dozdan fazla aşı kullanıldığını ve bu aşının faydalarının risklerinden çok daha fazla olduğunu duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Dikkatli incelemeler devam ediyor ve bir sonuca varılmadı. Miyokardit ve perikardit sıklıkla şirketler ve yetkili merciler tarafından inceleniyor” ifadesi kullanıldı. İsrailli yetkililer özellikle 16-19 yaşındaki erkeklerde bu hastalığın meydana geldiğini açıklarken bu insanların maksimum dört gün hastanede kaldığını ve yüzde 95’inin hastalığı hafif atlattığını da duyurdu.

SIRADAKİ HABER: Sedat Peker’den Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımı

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply