Connect with us

BİLİM

Bilim Kurulu üyesi, “Mevcut durum 1 Mart’a çok benziyor”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Yavuz, mevcut durumun 1 Mart 2021 tarihinde başlatılan kontrollü normalleşme öncesine çok benzediğini belirtti. Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Yavuz, “Ülkede yeterli oranda aşılama yapılıncaya kadar bireysel önlemleri gevşetmemenizi öneririm” açıklamasında bulundu.

Türkiye 1 Haziran tarihiyle birlikte kademeli normalleşme dönemine girdi. Bu süreçle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, 1 Haziran’da başlatılan kademeli normalleşmenin 1 Mart tarihinde başlatılan normalleşmeye benzediğini belirtti

“SONUÇ 1 MART İLE AYNI OLMASIN”

Twitter üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Yavuz, mevcut durumun 1 Mart 2021’deki ‘kontrollü normalleşme’ye çok benzediğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Mevcut durumumuz 1 Mart 2021’le çok benzerlik gösteriyor, benzer vaka sayısı, benzer bulaşıcı varyantların varlığı, benzer aşılama oranları, benzer açılma. Sonucunun aynı olmaması için, ülkede yeterli oranda aşılama yapılıncaya kadar bireysel önlemleri gevşetmemenizi öneririm.”

“HER ŞEY İYİYE GİDİYOR, ARTIK BOŞ VERELİM DERSENİZ…”

Öte yandan bir uyarı da Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın’dan geldi. Akın, “Her şey iyiye gidiyor, artık boş verelim derseniz o bir anda bastırılan yay gibi tekrar zıplar. Tekrar olmadık zamanda yüksek vakalar görürüz. O yüzden biraz daha sabretmek lazım” ifadelerini kullandı.

“BASTIRILAN YAY GİBİ TEKRAR ZIPLAR”

Prof. Dr. Akın, şu ifadeleri kullandı, “Şu anda 6 binlerden 5 binlere 4 binlere inerse o zaman salgını kontrol etme uygulamalarının iyiye gittiği düşünülür. Yeterli midir? Hayır. İyiye gittiğini düşündürür; ama bu iyi gidişi sürdürmeniz lazım. ‘Her şey iyiye gidiyor, artık boş verelim’ derseniz o bir anda bastırılan yay gibi tekrar zıplar. Tekrar olmadık zamanda yüksek vakalar görürüz. O yüzden biraz daha sabretmek lazım, biraz daha kurallara uyalım. Önümüzde rahat bir döneme gidebiliriz eğer aşı programı da istediğimiz ölçüde iyi giderse” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER: Deniz Baykal’ın kızı parti kuruyor!

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply