Connect with us

DÜNYA

Biden kararını verdi! Türkiye’nin yeni ABD Büyükelçisi kim olacak?

ABD Başkanı Joe Biden, Ankara Büyükelçisi adayı olarak eski Senatörü Jeff Flake’i seçti.

ABD Başkanı Joe Biden, Ankara Büyükelçisi adayı olarak eski Senatörü Jeff Flake’i seçti.

Jeff Flake’in Türkiye Büyükelçiliği görevine sıcak baktığı biliniyor, karar senatodan da geçerse yeni büyükelçi görevine başlayacak.

AİLESİ İLE BİRLİKTE TÜRKİYE’YE GELMEYİ DÖRT GÖZLE BEKLİYOR

Jeff Flake yaptığı açıklamada görevin önemine değinerek “Büyükelçiliğinin her iki ülke için de önemli bir zamanda çok önemli bir görevlendirme olduğunu” ifade etti. Flake ailesinin ve kendisinin, “Türkiye’nin sıra dışı insanlarını tanımayı dört gözle beklediklerini” söyledi.

‘’ONUR VE GURUR DUYUYORUM’’

Türkiye ile olan ilişkilerini stratejik önemine değinen Flake; ‘’ABD’nin uzun süredir NATO müttefikimiz olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkisinin stratejik önemi göz önüne alındığında, Başkan Biden’ın bu büyükelçilik adaylığı ile bana duyduğu güvenden onur ve gurur duyuyorum. Senato tarafından onaylanırsa, ABD çıkarlarını yurt dışında temsil eden güçlü, deneyimli ve kabiliyetli bir ekibe katılmaktan ötürü memnuniyet duyarım” dedi.
CUMHURİYETÇİ OLMASINA RAĞMEN BİDEN TARAFINDAN SEÇİLDİ
Jeff Flake, açıklamasına şöyle devam etti: Hem ABD Temsilciler Meclisi hem Senatosu’nda hizmet ettikten sonra Kongre’nin ABD dış politikasında oynadığı rolü anlıyorum ve takdir ediyorum, bu ortaklığı dört gözle bekliyorum. Biden yönetimi, bu aday gösterme ile Amerikan dış politikasının ve diplomasisinin en iyi geleneğini ve parti siyasetinin kenara bırakılması gerektiği inancını teyit ediyor”