Connect with us

POLİTİKA

Belediye başkanı CHP’den istifa ederek AK Parti’ye geçti

CHP Genel Merkezi, Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner’i ‘kesin ihraç’ istemiyle parti disiplin kuruluna sevk etti. Genel Merkez’in bu hamlesi üzerine Alper Öner, CHP’den istifa ederek AK Parti’ye geçti.

CHP’li Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner, ‘kesin ihraç’ istemiyle parti disiplin kuruluna sevk edilmışti. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yaptığı açıklamada, “Osmaniye Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner hakkında, partimizin temel ilkeleri ve etik değerleriyle bağdaşmayan iddialar Genel Merkezimize ulaşmıştır. İddialar, Genel Merkezimiz tarafından değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda ilgili belediye başkanının, parti disiplini ve yerel yönetim ilkelerimizle bağdaşmayan tutum ve davranışlarının olduğu tespit edilmiştir.

ALPER ÖNER’İN YÜKSEK DİSİPLİN KURULU’NA SEVK KARAR VERİLDİ

Bu kapsamda, Merkez Yönetim Kurulu’nun 17 Haziran 2021 Perşembe tarihli kararıyla, Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner’in ‘kesin ihraç’ istemiyle, ‘tedbirli’ olarak Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

CHP’DEN İSTİFA EDEREK AK PARTİ’YE GEÇTİ

Bu gelişmeler üzerine Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner, CHP’den istifa ederek AK Parti’ye katıldığını açıkladı. Öner istifasında “Kuruluşunda yerlilik ve millilik olan bir partinin yerli ve milli olan her şeye karşı durmasını aklım almıyor, ruhum kabul etmiyor” ifadelerini kullandı.

ALPER ÖNER’İN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE

Öner’in istifa açıklaması şu şekilde: “2019 yerel seçimlerinde Düziçi halkının yüzde 60’ına yakınının teveccühü ile belediye başkanı oldum ve o günden bu yana ilçeme hizmet etmek için gayretle çalışıyorum. O günden bu yana ülkemizde ve dünyada birçok gelişmeye birlikte şahit olduk, birlikte etkilendik. Bu aüreçte yaşadığımız birçok hayal kırıklığı oldu. Bu hayal kırıklıklarının en büyüğünü ise cumhuriyetimizin kurucusu ve İstiklal mücadelemizin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisinde yaşadım. Üzülerek söylüyorum ki Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşundaki vizyondan ve sahip olması gereken misyondan tamamen uzaklaşmış, bu ülkenin temel taşları olarakta sayabileceğimiz “Cumhuriyetçilik“,”Milliyetçilik“,”Halkçılık”,”Devletçilik“,”İnkilapçılk” ve “Laiklik “ilkelerini neredeyse unutmuştur. Kuruluşunda yerlilik ve millilik olan bir partinin yerli ve milli olan her şeye karşı durmasını aklım almıyor, ruhum kabul etmiyor. Muhalefet uğruna halkın iradesini hiçe saymayı, büyük Türk Milletini terörle mücadelesinde yalnız bırakmayı, yeniliklere karşı anlamsız bir ön yargı ile yaklaşmayı, laiklik adı altında bu ülkenin inancına karşı cephe almayı, devlet ve vatandaş arasındaki güven ilişkisini zedelemeye çalışmayı reddediyorum.

Saydığım tüm bu hususları uzun uzun düşünerek devletime, milletime,vatanıma ve bayrağıma olan inancımdan dolayı Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında bulunmanın hemşerilerime hiçbir katkısı olmayacağını düşündüğüm için bugün itibari ile Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa ederek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği muasır medeniyet seviyesine uluşmayı kendine şiar edinen ve Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘ın liderliğinde milletin safında yer aldığına yürekten inandığım Adalet ve Kalkınma Partisine katılmaya karar verdim.

Düziçi’ne, Osmaniye’ye ve aziz hemşehrilerime hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.” 2019’da yüzde 58,15 oy oranıyla belediye başkanlığına seçilen Alper Öner, yüzde 41,04 oy alan AKP adayı ve dönemin belediye başkanı Ökkeş Namlı’dan koltuğu devralmıştı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply