Connect with us

KÜLTÜR

Beklenen hayvan hakları yasayla ilgili AK Parti’den açıklama

Hayvan severlerin yıllardır beklediği hayvan hakları yasasıyla ilgili olarak yasadaki değişikliğe dair AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal açıklama yaptı. Ünal yasa tasarısındaki önemli değişiklikleri açıkladı.

Türkiye’de hayvan severler yıllardır hayvan hakları yasasında değişiklik bekliyordu. İktidar uzun yıllar önce konuyla ilgili açıklama yapsa da herhangi bir değişiklik olmamıştı. Konuyla ilgili son yıllarda hayvanlara yönelik işkencelerin ve öldürme olaylarının artması ile birlikte hayvan severler durumu sosyal medyaya taşıdı. Bu durumun ardından AK Parti konu ile ilgili çalışma başlattığını duyurdu. Bu çalışmada sona yaklaşıldı. Hayvan severler değişikliklerin hayvanlara yönelik ölüm ve işkenceleri bitirmesini bekliyor.

HAYVAN HAKLARI YASASIYLA İLGİLİ AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA

Hayvan hakları teklifinin hazırlanmasıyla ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal açıklamalarda bulundu.

Ünal’ın açıklamaları şöyle, “Yaptığımız bu düzenlemenin ruhunu, kalbini oluşturan bakış açımız şudur. Hayvanlar bir mal ve eşya olmaktan çıkarılıp bir canlı statüsüne getirilmekte ve TCK 151’de hayvanlarla ilgili husus mala zarar verme noktasından çıkarılıp cana zarar verme noktasına getirilerek suç kapsamına alınmaktadır. Bu düzenlemenin en temel noktasını bu oluşturmaktadır.

Hayvanı kasten öldürme ve işkence suç olarak düzenlendi.

‘Sahipli hayvan’ ve ‘sahipsiz hayvan’ kavramını kaldırıyoruz.

Sirk ile yunus parklarının açılması ve işletilmesi yasaklanıyor.

Tehlikeli tür hayvanların ülkemize getirilmesi yasaklanıyor.”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment