Connect with us

EYT

Bakan Bilgin’in EYT açıklamasına bir partiden daha tepki!

Yayınlanma tarihi:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “EYT gündemimde yok” açıklamasına tepkiler sürüyor. Demokrat Parti Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat, “İktidar artık EYT’lilerin mağduriyetini çözmeli” dedi.

Demokrat Parti Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat’tan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e EYT tepkisi geldi.

Polat, şunları söyledi:

“İşe girdiklerinde ne zaman emekli olacakları belli iken çıkan bir kanunla prim gün sayısı ve hizmet süresi dolmasına rağmen yaş sınırına takılıp emekli olmayan 7 milyon insan var. AKP iktidarı yıllardır bu konuda bilhassa seçimler öncesi bir çalışma yaptıklarını söylüyor fakat şimdiye kadar ortada bir şey yok, mağduriyet devam ediyor.

Emeklilikte aylık bağlama oranları yüzde 75′ ten yüzde 48’lere indirildiği için de çalıştıkları sürede bağlanacak emekli aylığı da düştüğü için zaten mağduriyet yaşayan bu 7 milyonluk kesim, emekli olduğunda da başka bir mağduriyet yaşayacak.

EYT’liler şu anda iş bulamıyor. İşveren yaşlısın diye iş vermiyor. Ülkeyi idare eden hükümet gençsin diye emekli etmiyor.

Bir karar verilmeden 7 milyon kişi yıllardır ailesi ile birlikte perişan sürünüyor. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir haksızlık var.

Emeklilikte aylık bağlama oranları 75’ten 48′ e indi demişken, 2008’den sonra emekli olan büyük bir emekli kesim de intibak yasası bekliyor. Bu insanların büyük bir kesimi. 2.500 lira alıyor.

Açlık sınırının 5 bin liraya dayandığı ve hayat pahalılığının dayanılmaz bir noktaya geldiği bir dönemde 2.500 lira ile nasıl geçinilebilir. Bu kesime de iktidar elini kalbinin üstüne koyarak empati yapsın ve acilen bir çözüm bulsun.”

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla