Connect with us

EKONOMİ

Bakan Bilgin asgari ücret zammı hakkında konuştu! Rakam ve tarih verdi

Yayınlanma tarihi:

https://songelisme.com/bakan-bilgin-asgari-ucret-zammi-hakkinda-konustu-rakam-ve-tarih-verdi/

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında yaptığı açıklamada, temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücret zammı hakkında bilgi verdi.

Bakan Bilgin, “Temmuz ayında asgari ücret yeniden değerlendirilecek. Asgari ücreti hesaplarken çeşitli parametreleri dikkate alıyoruz” dedi ve olası zammı şu şekilde açıkladı:

“Asgari ücret üzerinden vergi alınmıyor. Temmuz ayında reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleme yapacağız. Ocak ayında, Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi olan 455 doları aşan bir düzenleme yapmıştık. Temmuzda da aynı yönde bir adım atacağız. Yaklaşık olarak 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız tamamlanmış durumda.”

Bugün itibarıyla 500 dolar yaklaşık olarak 10 bin TL’ye denk gelse de, önümüzdeki dönemde döviz kuru artışı beklenmektedir. Bugün itibarıyla net asgari ücret olan 8.506 TL ise yaklaşık olarak 425 dolara denk gelmektedir.

Bakan Bilgin, Asgari Ücret Komisyonu’nun işveren, işçi sendikaları ve kamu temsilcilerinden oluşan bir komisyon olduğunu ve bu komisyonun kararlarının belirleyici olduğunu belirtti. “Komisyon kararlarına göre değerlendirme yapıyoruz. Rakamı buradan açıklamam doğru olmaz. Ancak 500 dolarlık bir alım gücünün, Türkiye’nin asgari ücrette korunmasını sağlamasını ve sadece asgari ücretliler için değil, diğer çalışanlara da yansıdığını söyleyebilirim” dedi.

Bakan Bilgin, “Asgari ücretin üstündeki ücretleri de etkileyen bir faktördür. Üstteki ücretler fazla artmıyor, bu da üst düzey çalışanların örgütsüzlüğünün sonucudur” şeklinde konuştu.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla