Sosyal medyada bizi takip edin

POLİTİKA

Bakan Bayraktar: Tüm ŞİÖ üyeleri birlikte çalışarak mega bir şebeke inşa edebilir

Yayınlanma tarihi:

Bakan Alparslan Bayraktar, Kazakistanda düzenlenen ŞİÖ Enerji Bakanları Toplantısına video konferansla katıldı. Programda konuşan Bakan Bayraktar, enerji dünyasının son yıllarda iklim değişikliği, pandemi, yüksek enerji ve emtia fiyatları, savaş gibi nedenlerle uygun maliyetli ve güvenilir enerji arzını sürdürmek için büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını kaydetti. Bayraktar, enerji arzı ve talep noktasında dönüşüm yaşandığına dikkat çekerek, “Konvansiyonel ağır fosil yakıt sistemleri, elektriğin yakıt olarak kullanılmaya başlanmasıyla değişim yaşıyor. Ocaklarımızdan ulaşıma, günlük hayatımız yeniden şekilleniyor. Bugün 40 milyondan fazla elektrikli araç yollara çıktı. Çinde satılan her 2 araçtan 1i, Avrupada satılan her 4 araçtan 1i ve Türkiyede satılan her 12 araçtan 1i elektrikli ve 2035 yılında yaklaşık yarım milyar elektrikli aracın yollarda olacağını düşünüyoruz. Bu durumda elektrikli araçlarımızı şarj etmek için gereken enerji ihtiyacını nasıl karşılayacağımız konusu çok tartışılacak. Bu büyüklükte bir dönüşüm çok temel değişikliklerle başarılabilir; bu da çok ciddi bir yatırım, yakın iş birlikleri, bölgesel ve küresel düzeyde çok önemli olacak” ifadelerini kullandı.

20 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM HEDEFLİYORUZ

Türkiyenin yenilenebilir enerji potansiyelinin tamamından faydalanmak istediğini belirten Bakan Bayraktar, “Bugün yenilenebilir enerjinin tüm kurulu gücümüz içerisindeki payı yüzde 56 ve 2035 yılına kadar buna büyük merkezli projelerle 60 gigavat güneş ve rüzgar kapasitesi eklemek istiyoruz. 2ncisi enerji verimliliği; 2024-2030 2nci Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planımızı açıkladık ve bu program için 20 milyar dolarlık yatırım hedefliyoruz. 3üncüsü, nükleer enerjiyi enerji miksimize dahil etmek istiyoruz. İlk nükleer reaktörümüzü önümüzdeki yıl devreye alıyoruz, burada 4 nükleer reaktör bir arada olacak ve toplam kapasitesi 4,8 gigavat olacak ama yüzyılın ortalarında, SMRler ve büyük ölçekli konvansiyonel nükleer santrallerle 20 gigavatlık nükleer kapasiteye sahip olmayı hedefliyoruz. 4üncü olarak hidrokarbon üretimine dönük yatırımlarımıza da devam edeceğiz, çünkü petrol ve doğal gazın bir süre daha hayatımızda olacağına inanıyoruz. Ağustos 2020de Karadeniz Bölgesinde büyük bir doğal gaz rezervi keşfettik ve bu doğal gaz sahalarımızı geliştirmeye devam etmek istiyoruz. 5incisi; hidrojen, depolama teknolojileri, CCUS ve diğerleri gibi yeni teknolojilere yönelmek istiyoruz. Enerji politikamızın son unsurunda ise nadir toprak elementleri, katma değerli madencilik ve kritik minerallere yatırım yapmak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

MEGA ŞEBEKE ÜZERİNE BİRLİKTE ÇALIŞABİLİRİZ

Altyapının enerji açısından anahtar bir özellik taşıdığını vurgulayan Bayraktar, “Türkiyeye önümüzdeki 12 yılda 60 gigavatlık güneş ve rüzgar enerjisi sağlayacak bir şebeke inşa etmeyi hedefliyoruz. Elbette ulusal enerji stratejimizle uyumlu ve enerji arz güvenliğinden taviz vermeden bunu yapacağız. Hükümetler arası iş birliğini artırırsak, Çinden Avrupaya kadar ortak projelerle çok daha büyük işler yapma potansiyeline sahibiz. Tüm ŞİÖ üyeleri birlikte çalışarak mega bir şebeke inşa edebilir. Bu aynı zamanda büyük bir elektrikli araç şarj networkü de olur. Biz halihazırda komşularımız Gürcistan, Azerbaycan, İran, Bulgaristan ve Yunanistan’la birlikte çalışıyoruz. Bir çalışma grubu oluşturmayı öneriyorum; ŞİÖ şemsiyesi altında teknik bir grup oluşturarak mega şebeke üzerine birlikte çalışabiliriz. Amacımız, bölgesel olarak piyasayı ikiye katlayacak, kaynakları etkili bir şekilde kullanmayı sağlayacak, elektriği ülkeler arasında etkili bir şekilde taşıyacak bir fikir olmalı. Eğer üye ülkeler de onaylarsa, bu çalışma grubunu önümüzdeki sonbahar veya 2025 yılının ilkbaharında Türkiyede ağırlamak isteriz” ifadelerini kullandı.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kazakistan'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Enerji Bakanları Toplantısı'na video konferans ile katıldı. Fotoğraf: Ankara, (DHA)

  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kazakistan'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Enerji Bakanları Toplantısı'na video konferans ile katıldı. Fotoğraf: Ankara, (DHA)

Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir