Sosyal medyada bizi takip edin

Türkiye

BAĞKUR Emeklilerine Müjde: Prim Gün Sayısı Azalıyor, Erken Emeklilik Mümkün Olacak!

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

BAĞKUR Emeklilerine Müjde: Prim Gün Sayısı Azalıyor, Erken Emeklilik Mümkün Olacak!

Çalışma hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olan emeklilik, Bağ-Kur emeklileri için önemli bir dönüm noktasına geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasına göre, Bağ-Kur prim gün sayısı 9 bin olan emeklilik şartı, 7 bin 200’e düşürülerek SSK’lılarla eşitlenecek. Bu düzenleme, 1 milyon esnaf ve tüccarı kapsayacak ve binlerce kişi için az primle 5 yıl erken emekli olma fırsatı doğuracak.

Kimler Erken Emekli Olabilecek?

Yapılacak olan yasal düzenleme ile birlikte, 10 ve altında personel çalıştıran işletmelerde çalışanlar bin 800 gün daha az primle 5 yıl erken emekli olabilecekler. Bu müjdeli haberi bekleyen birçok Bağ-Kur emeklisi için büyük bir avantaj anlamına geliyor. Ayrıca, prim reformuyla emekli aylığı da yüzde 20 artacak, böylece emeklilerin maddi koşulları daha iyi hale gelecek.

Meclis’in 1 Ekim’de açılmasıyla birlikte, çalışma hayatı ve sosyal güvenlik alanında reform adımları devreye girecek. Bu adımların emeklilik sistemi üzerindeki olumlu etkileri ise her geçen gün daha fazla hissediliyor.

Prim Eşitleniyor, Emeklilik Şartları Standart Hale Geliyor

Şu an için 4A (işçiler), 4C (memurlar) ve 4B (işverenler) olarak tanımlanan farklı statüler için farklı prim ödeme gün sayıları uygulanıyor. İşçi ve memurlar için prim ödeme gün sayısı 7 bin 200 iken, işverenler için bu süre 9 bin gün olarak belirlenmiş durumda. Bu nedenle Bağ-Kur emeklileri, daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kalıyorlar.

Ancak yapılan yeni düzenleme ile herkes için geçerli olan 7 bin 200 gün prim ödeme şartı getirilerek prim eşitliği sağlanacak. Böylece emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı standart hale gelecek ve farklı meslek grupları arasındaki eşitsizlik son bulacak.

Emeklilik Şartları ve Hak Kazanma Koşulları Yeniden Düzenleniyor

Yapılacak düzenleme ile birlikte esnafın gelirini artıracak prim düzenlemesiyle emekliliği belirleyen son 1261 gün kuralı da değişecek. Emekli aylığı hesaplamasında, sigortalıların emeklilik tarihinden geriye doğru prim veya kesenek ödenerek geçen son 7 yıllık fiili hizmet süresi esas alınıyor.

Bu süre içinde en fazla prim yatırılan sigorta kolu, emekli aylığının bağlanmasında etkili oluyor. Yapılacak düzenleme ile bu kural ortadan kalkacak ve 7 bin 200 günü tamamlayan herkes emekli olabilecek. Ayrıca kısmi emeklilik için gereken prim gün sayısı da SSK’lı çalışanlar için olduğu gibi 4 bin 500 güne inecek.

Bağ-Kur emeklilerine yönelik bu yeni düzenleme, emeklilik şartlarının eşitlenmesi ve daha erken emeklilik fırsatı sunmasıyla önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Primlerin azaltılması ve emekli aylıklarının artırılması, milyonlarca esnaf ve tüccar için sevindirici bir gelişme olarak kabul ediliyor. Emeklilik sistemindeki bu değişiklikler, çalışma hayatının her alanında hissedilecek ve emeklilerin maddi koşullarını iyileştirecektir.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam