Connect with us

EYT

Bağ-Kur’lu EYT’liler için flaş açıklama

Yayınlanma tarihi:

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, TESK’in Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı açıklamada EYT’nin genişletilmesini istedi. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemede, esnaf ve sanatkar ile staj mağdurlarına Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı davranıldığını öne sürdü

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, esnaf ve sanatkarların düzenlemeden faydalanamamanın burukluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Prim gün sayısının eşitlenerek norm birliği sağlanmasını talep eden Palandöken, “Esnaf 9 bin prim gününde emekli olurken SSK’lının 7 bin 200 günde emekli olması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır” dedi.

Palandöken açıklamasında şu detayları belirtti:

“Mağduriyetin ortadan kalkması için esnafımız da SSK’lılar gibi 7 bin 200 prim günü ile emekli olabilmeli. EYT düzenlemesi esnafımızın bu sorununu gidermediği gibi geriye dönük borçlanma hakkı verilmediği için mağduriyetleri artırdı.

Oysa esnafa sağlanacak geriye dönük borçlanma hakkı ile devlete önemli bir gelir kaynağı sağlanır. En kısa zamanda EYT düzenlemesine ek bir madde ilave edilerek esnaf ve sanatkarımız ile staj mağdurlarının da EYT’den faydalanmasının önü açılmalı.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla