Connect with us

DÜNYA

Baburname’den esinlenen yapay zekadan resimler

Yayınlanma tarihi:

– Özbekistan’da Babür İmparatorluğu’nun kurucusu Zahireddin Muhammed Babür Şah’ın yazdığı Baburname hatıratındaki tasvirler, yapay zeka tarafından resim haline getirildiği projeye başlandı.

Özbekistan’ın gençleri, proje kapsamında Özbekistan’ın Andican şehrinde doğan Babür İmparatorluğu’nun kurucusu Zahireddin Muhammed Babür Şah’ın Babürname hatıratını metin olarak yapay zekaya yükledi. Babürname’de yer alan detaylı tasvirlerden yola çıkan yapay zeka kentleri, yerleri, halkın günlük yaşam yerlerini ve kıyafetlerini, savaş alanlarını, olayları ve tarihteki liderleri resimlemeye başladı.

Özbekistan devletinin desteklediği proje kapsamında Baburname’nin seçilmesiyle ilgili “Neden Babürname’yi seçtik? Çünkü yazar bu eserinde şehirleri, insanları çok detaylı bir şekilde anlatmış ve o dönemin atmosferini aktarabilmiştir. Bu, sinir ağının çalışmasını kolaylaştırıyor” açıklaması yapıldı.

Babur Şah’ın (1483–1530) hayatını, padişah olduğu 1494 yılından başlayarak ölümüne dek Çağatay Türkçesiyle kaleme aldığı ve detaylı anlatımla tasvirlerin bulunduğu hatıratına Baburname denilmiştir. Babürname, yıllar içinde pek çok dile çevrilerek edebiyat tarihinin önemli eserlerinden biri olmuştur. 

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla