Sosyal medyada bizi takip edin

Dünya

Azerbaycan’da 57 kişi mayın sebebiyle hayatını kaybetti

Yayınlanma tarihi:

Azerbaycan Ulusal Mayın Eylem Ajansı (ANAMA) Yönetim Kurulu Başkanı Vugar Süleymanov, son 32 ayda 57 Azerbaycan vatandaşının mayın patlaması sonucunda hayatını kaybettiğini açıkladı.

ANAMA Yönetim Kurulu Başkanı Süleymanov, dün Ağdam’daki insani mayın çalışmaları ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konulu 2. Uluslararası Konferansta yaptığı konuşmada mayınlar sebebiyle 57 kişinin öldüğünü, 245 kişinin de yaralandığını ifade etti. Süleymanov “Azerbaycan, dünyanın en çok mayın bulunan ülkelerinden biridir. Mayınlar sadece insanlık dramlarına neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına da engel oluyor, bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel konumundadır” ifadelerini kullandı.

88 BİN 260 MAYIN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Azerbaycan’da Kasım 2020’den bu yana yürütülen geniş çaplı mayın temizleme çalışmaları sonucunda 81 bin 386 hektarlık bir alanın temizlendiğini ifade eden Süleymanov, 28 bin 259 anti-personel mayın, 15 bin 303 anti-tank mayını ve 44 bin 698 patlamamış mühimmat dahil olmak üzere toplamda 88 bin  260 mayın tespit edilip etkisiz hale getirildiğini vurguladı.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir