Connect with us

OTOMOTİV

Avrupa’da Elektrikli Otomobil – Karbon Nötr Araç Tartışması Büyüyor

Yayınlanma tarihi:

Avrupa Parlamentosu, 2035’ten itibaren fosil yakıtlı araçların satışını yasaklama kararı almıştı. Ancak Almanya, karbon nötr sentetik yakıtlı araçlar satma anlaşması yaptı. Bu anlaşma ile 2035’ten sonra e-yakıt kullanan karbon nötr araçların satışına izin verilecek. Ancak bu karara Fransa karşı çıkıyor ve yasal değişikliği engellemek için her şeyi yapacağını açıkladı. Avrupa Konseyi’nde yapılacak son oylama da belirsiz bir tarihe ertelendi.

Kararın ardından otomotiv sektöründe söz sahibi ülkelerin Ekonomi, Ulaştırma ve Dış İşler Bakanlarının bir çoğundan kararın lehine ve aleyhine açıklamalar geldi.

Elektrikli otomobil teknolojisine yoğun yatırım yapmış ülkeler karara karşı çıkarken, içten yanmalı motor teknolojisindeki avantajı kaybetme korkusu duyan ülkeler ise genel olarak yeni kararın arkasında duruyor.

Türkiye Elektrikli Araç Markası’na Kavuşurken Avrupa Birliği’nin Otomotiv Devleri Birbirine Girdi

Tüm bu gelişmeler, Türkiye’de yerli elektrikli araç markası TOGG’un lansmanının yapıldığı günlerde yaşanıyor.

Otomobil.gen.tr’nin Avrupa’da 2035 Elektrikli Otomobil Kararı Ülkeleri Birbirine Düşürdü başlıklı haberine göre Avrupa Komisyonu 2035 yılından itibaren içten yanmalı araçların satışını onaylamak üzere gün sayarken; başını Almanya ve İtalya gibi içten yanmalı motor teknolojisinde öncü ülkelerin çektiği ülkeler koalisyonu Avrupa Birliği’ne içten yanmalı yakıtların karbon emisyon oranını düşürerek bu teknolojinin satılmasını sağlamak için yaptıkları lobi çalışması başarılı oldu.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla