Connect with us

GÜVENLİK

‘Ata Dedeler’ suç örgütü davası Ankara’da görülecek

ANKARA’da, kendilerini ‘devletin ticari istihbarat ağı’ olarak tanıtan aralarında eski ağır ceza mahkeme başkanı ve bir savcının da bulunduğu ‘Ata Dedeler’ suç örgütüne yönelik açılan dava, Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, 20 Ocak 2022’de Ankara merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonla 43 kişi, gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden örgüt yöneticileri Salice Fedakar, Ali Ekşi ve savcı Hidayet Kaya tutuklanırken, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı B.Ç.’nin de aralarında bulunduğu 40 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturma sonrası 4 örgüt yöneticisi için ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma’ ve ‘dolandırıcılık’, 39 örgüt üyesi hakkında da ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’ ve ‘kişinin kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta, kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurumlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık’ suçlarından dava açıldı. İddianamede, sanıkların MİT adına faaliyette bulunduklarını, arkalarında Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanlığı’nın bulunduğu söyleyerek, dolandırıcılık yaptıkları aktarıldı.

DAVA ANKARA 5’İNCİ AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NDE GÖRÜLECEK

İddianameyi kabul eden Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, örgütün kurulduğu yerin İzmir olduğunu belirterek, yetkisizlik kararı ile dosyayı İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. İzmir Ağır Ceza Mahkemesi de soruşturmanın Ankara’da yürütüldüğünü ve yargılama yetkisinin Ankara’da olduğunu belirterek dosyayı iade etti. Bunun üzerine yargılamanın yapılacağı mahkemenin belirlenmesi için dosyanın gönderildiği Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, yargılama yetkisinin Ankara olduğuna karar verdi. Dosya tekrar Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilirken, mahkeme 6 Mart günü için duruşma tarihi verdi.