Connect with us

BİLİM

Aşıların yan etkileri neler? Mehmet Ceyhan’dan dikkat çeken açıklama!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Mehmet Ceyhan koronavirüs aşılarıyla ilgili olarak yapılan bazı açıklamaların gerçek olmadığını belirtti. Ceyhan aşılar kısır yapıyor iddialarına yanıt verdi.

Tüm dünyada aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Öte yandan aşılamayla ilgili olarak pek çok iddia ortaya atılmış durumda. Bu da aşılama çalışmalarını sekteye uğratıyor. Konuyla ilgili olarak konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşıların uzun vadede insan vücuduna zarar vereceği iddialarına yanıt verdi.

AŞILARIN YAN ETKİLERİ NELER?

Uygulanan tüm koronavirüs aşılarının, uygulanan bölgede kızarıklık, sertleşme, şişme, vücutta ateş reaksiyonu, kırgınlık, kas ağrısı gibi en fazla 2-3 gün sürecek yan etkilerinin gözlemlenebildiğini aktaran Ceyhan, bunun dışında uzun süreli yan etkisinin olmasının mümkün olmadığını, çok küçük bir ihtimal dahi olsa bu durumda aşının insanlara uygulanamayacağını söyledi.

KORONAVİRÜS İLAÇLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA!

Koronavirüs ilaçları hakkında konuşan Ceyhan,”İlacı hastaya veriyorsunuz. Yani kişi zaten hasta ve o hastalıktan belli oranda zarar görecek. Dolayısıyla ilacın bazı zararlarını göze alıp, kişinin hastalığından daha az zararlıysa hastaya verebiliyorsunuz ancak aşıyı sağlıklı insanlara yapıyorsunuz. Hastalığı olmayan birini hasta edebilecek ufak bir yan etki ya da ölüme, kansere veya kısırlığa yol açabilecek bir yan etki aşılarda asla kabul edilemez. En küçük bir ihtimal dahi olsa bu aşının geliştirilip insanlara uygulanması mümkün değil” şeklinde konuştu.

UZUN VADEDE YAN ETKİSİ VAR İDDİALARINA CEVAP

Ceyhan, mRNA aşılarının uzun vadede kötü yan etkilerinin olduğu yönündeki iddialar hakkında konuştu. Ceyhan şu ifadeleri kullandı, “Bu RNA çekirdeğin dışına çıkıyor. Sonra, şu anda aşıda kullanılan mRNA’ya dönüyor ve hücrenin içerisindeki protein sentez bölgesini uyarıyor. Daha sonra onun yapısına uygun şekilde protein sentezleniyor. Bu yeni bir teknoloji değil, yıllardan beri uygulanıyor. Zaten o yüzden aşı bu kadar kısa şekilde geliştirildi. Bu RNA, vücutta en fazla 3 gün kalabiliyor, daha sonra vücuttan atılıyor. Hatta bu yüzden kansere karşı geliştirilen aşıda başarılı olunamadı, vücutta çok kısa süre kalabildiği için o süre, o proteini geliştirmek için yetmedi. Şimdi burada bir virüs, enfeksiyon söz konusu olduğu için burada uygulanabiliyor. Ayrıca hücrenin içine girmediği için gidip DNA’yı değiştirme şansı yok. Yani uzun süreli yan etkisi olacağı yönündeki iddialar tamamen bilimsel dayanaktan uzak.”

AŞILAR KISIR YAPIYOR İDDİASI

Aşıların kısır yaptığına ilişikin iddialar üzerine konuşan Ceyhan, “Bir kişiyi aşıyla kısır yapabilseydiniz, çok yoğun doğum kontrolü uygulamak isteyen ülkeler var. Bu ülkeler, çocukluk dönemi aşılarına bunu verirdi ve çok rahat nüfus kontrolü sağlardı. Böyle bir şey hiçbir aşıda mümkün değil, o kadar kolay da değil” diye konuştu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply